Musiałówna, Sokołowska, Rycerska - Kobiece komórki

Stara Galeria ZPAF prezentuje zdjęcia Anny Musiałównej, Jolanty Rycerskiej i Basi Sokołowskiej - trzech fotografek, ale przede wszystkim trzech kobiet, które w swoich pracach ukazują kobiety. Nie przez przypadek otwarcie wystawy Kobiece komórki odbyło się 8 marca, w Dzień Kobiet. Do wykonania zdjęć posłużyła artystkom Nokia N8.

Twórczość prezentowanych fotografek jest bardzo różnorodna. Anna Musiałówna w cyklu Łóżka fotografuje różne kobiety w swoich łóżkach - od trzyletniej Marysi, po studentkę teologii i matkę z dziećmi. Pokazuje nam tym samym jak ważną rolę w naszym życiu ono pełni -  jest miejscem wypoczynku, pracy, zabawy, sfery intymnej, czy marzeń.

Z kolei Basia Sokołowska stworzyła charakterystyczne dla swojej twórczości foto-kolaże – zdjęcia odpowiadają poszczególnym porom roku. Projekt nazwała Dla księżniczek i królowych, bo są one dodatkowo humorystycznymi rebusami o różnych archetypach kobiet z różnych epok i kultur. Jak sama mówi „w każdej z nas jest księżniczka, która uczy się być królową, a jak już się nauczy to jest królową władającą swoim imperium”. Zatem fotografie to też lekcje kobiecości, z jej różnymi aspektami - jak cielesność, uroda, relacja z innymi kobietami, relacja z mężczyznami, poczucie ograniczenia, poczucie władzy, praca, marazm, seks i erotyzm, afirmacja własnego piękna i afirmacja piękna innych.

Jolanta Rycerska zaprezentowała cykl Mozaika. Obrazy i myśli, w którym połączyła fotografię z poezją. Poszczególne zdjęcia wykonane w przeciągu tygodnia tworzą fotograficzną mozaikę. Artystka podjęła różne tematy, takie jak ciało, bliscy, myśli o przemijaniu czy świat zewnętrzny. Towarzyszy im poezja.

Można by powiedzieć : ilu artystów, tyle interpretacji tego samego tematu. I wydawałoby się to banałem. Ale w tym przypadku tak nie jest, bo każda z fotografek trzyma się własnych idei i podąża wytyczoną wcześniej drogą artystyczną. I to jest ciekawe.



Powrót