Organizatorzy i twórcy wystawy za główny cel prezentacji uznali przedstawienie osiągnięć najwybitniejszych twórców architektury wnętrz i sztuk stosowanych. Wystawa zrobiona jest z wielkim rozmachem. Setki fotogramów dokumentuje projekty i realizacje architektury wnętrz, projektowania sprzętów i przedmiotów codziennego użytku. Prezentacjom prac poszczególnych twórców towarzyszą biogramy autorów. Wiele z pokazanych na wystawie prac jest powszechnie znana i utrwalona w pamięci, przybliżenie postaci twórców tych prac jest bardzo pożądanym zabiegiem.
Rocznica 100-lecia warszawskiej ASP jest dobrym pretekstem do pokazania jej wielkich zasług na polu kultury narodowej. Od początku jej istnienia, wcześniej jako Szkoły Sztuk Pięknych, praca i poszukiwania twórcze szły w kierunku wyodrębnienia polskiego stylu narodowego w sztukach stosowanych, kształtowania wnętrz i otoczenia człowieka. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. projekty i dokumentację z realizacji Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r. Lata 20-te ubiegłego wieku dały polskiej sztuce użytkowej światowe potwierdzenie jej wartości. Polscy artyści zdobywali międzynarodowe nagrody, Szkoła Sztuk Pięknych za metodę nauczania otrzymała w Paryżu w 1925 r. Grand Prix. Wyjątkowość warszawskiej uczelni w okresie międzywojennym polegała i na tym, że tworzono w jej ramach zespoły grup twórczych złożone zarówno z wykładowców, jak i studentów. Tak powstała w 1926 r. Spółdzielnia Artystów ŁAD. Jej styl w meblach, tkaninie, charakterze wnętrz utrzymywał się przez dziesięciolecia, a wpływy odnajdziemy i w dzisiejszym wzornictwie. Prezentacja dzieł na wystawie jest próbą pokazania najbardziej wartościowych i oryginalnych prac polskiego wzornictwa. Znajdziemy ty prace takich indywidualności artystycznych jak: Józef Czajkowski, Karol Tichy, Wojciech Jastrzębowski, Jan Kurzątkowski, Czesław Knothe, Teresa Kruszewska, Romuald Gutt, Bohdan Pniewski, Jerzy Sołtan, Zbigniew Ihnatowicz, Tadeusz Zieliński, Wiesław Nowak, Bohdan Urbanowicz, Irena Wilczyńska, Jan Lis, Zofia Kowalska, Jacek Sempoliński.
Na wystawie oprócz dokumentacji można też zobaczyć świetnie zaprojektowane meble i inne obiekty. Te sprzed dziesięcioleci i wykonane współcześnie.
Bardzo interesującą wystawę gorąco uwadze Państwa polecamy.
___________________________
Wystawa czynna do 2 stycznia 2005
Kurator: Piotr Perepłyś
Sponsorzy wystawy: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o.
Galeria Domu Artysty Plastyka
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ul. Mazowiecka 11a 00-052 Warszawa
tel: 22 827 76 88
fax: 22 826 23 61
biurowystaw@owzpap.pl
owzpap.pl
Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: 11.00 - 18.00
Inne wydarzenia Galerii
06 - 16 marca
L. Tadeusz Serafin - LTS -...
Najnowsza wystawa jest artystyczną wizją przyjmującą postać…
05 - 27 lutego
Jan Niksiński -...
Wystawa retrospektywna z okazji 40. lat pracy twórczej…
07 grudnia - 28 lutego
Wystawa zimowa 2017
W wystawie udział biorą: Bożena Bieniowska- Hołowacz, Alina…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl