Mirosław Pawłowski - Kamuflaż - twarze, maski




Od czwartku w Galerii Lufcik można oglądać wystawę nadzwyczajnych serigrafii Mirosława Pawłowskiego. Do oglądania twórczości wybitnej postaci dziekana poznańskiej ASP nie trzeba zachęcać.
Prace z najnowszego cyklu Kamuflaż, łączy motyw maski. Dwupłciowa twarz, gładka i symetryczna przypomina twarze wystawowych manekinów. Ponadto jest ona zgodna z pop – kulturowym wizerunkiem lansowanym ostatnio przez mass media – wizerunkiem androgyne – będącym symbolem teraźniejszości. Sztuczne, silikonowe piękno jest doskonałością, ale jednocześnie jednakowością i tylko maską, zwielokrotnioną niezliczoną ilość razy i noszona przez wszystkich. Artystyczny komentarz Pawłowskiego do współczesnej rzeczywistości zawarty w tym cyklu grafik, jest niezwykle precyzyjny. Wielowarstwowość symboli pozwala na wypowiedzenie, a nawet zdiagnozowanie kilku zjawisk kultury. 
Człowiek, nie dość, że staje się zunifikowany to jeszcze zapośredniczony, czy też zamazany przez środki przekazu. Pojawiające się motywy kodu kreskowego, matrycy, laserunków przysłaniające twarze mówią o postępującym zaniku bezpośredniości i uwikłaniu w przerastającą cywilizację.
Wśród cybernautów istnieje marzenie, aby zeskanować swój mózg i istnieć tylko w sieci. Postacie z prac Pawłowskiego zdają się być już po przekroczeniu tej granicy. Choć ujęte są w formie pół – ludzkiej, bardziej przypominają hologramy, projekcje niż organizm ludzki. 

 
 

      
 Wybrane prace:
 

   
 
 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
 
 
Mirosław Pawłowski
- urodzony w 1957 roku. Studia w PWSSP w Poznaniu w latach 1976 – 1981. dyplom z wyróżnieniem. W 1984 stypendium zagraniczna za najlepszy dyplom 1981 roku. Od 1982 pedagog w Zakładzie Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1995 prowadzi Pracownię Serigrafii w ASP w Poznaniu. W latach 1996 – 1999 kierownik Katedry Grafiki, w latach 1999 – 2002 dziekan Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ASP w Poznaniu. Obecnie dziekan Wydziału Grafiki ASP w Poznaniu. Profesor.


    
Wystawa czynna do 4 lipca 2004 
      

   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót