Mirosław Bałka - Arbeitsplatz
W 1985 roku Bałka obronił dyplom na Wydziale Rzeźby pokazując "Pamiątkę Pierwszej Komunii". Praca przedstawia naturalnej wielkości cementową figurę chłopca, który stoi przy stole, ubrany w strój komunijny. Dziecko wygląda jakby pozowało do pamiątkowej fotografii. Dziś wraz z powrotem na ASP artysta nawiązuje do tej rzeźby. Wraca tym samym do sztuki figuratywnej i przedstawia samego siebie – wysokiego mężczyznę w garniturze. Na wystawie zobaczymy także rzeźbę stołu. Nawiązuje ona do stołu pod którym artysta siedział jako dziecko a które później służyło mu jako warsztat.
Tytuł wystawy Arebeitsplatz oznacza miejsce pracy. Ideę wystawy najlepiej tłumaczy sam artysta: ”Arbeistplatz” jest umownie powrotem do miejsc, gdzie rozpoczynał się proces twórczy, i miejscem, gdzie wystawiam. Jest to przywracanie "godności" miejscom, "honorowanie" przedmiotów, pamięci sytuacji. Jest to proces na nowo odczytywania przestrzeni wystawienniczej. Czas i droga, na której powstawały prace i ich znaczenie, a także praca z przestrzenią wystawienniczą, praca nad planami pomieszczeń... - mówi.
Mirosława Bałka to artysta, który osiągnął światowy sukces. Jego prace znajdują się w największych muzeach i kolekcjach sztuki, m.in. w Tate Gallery w Londynie, Hishhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie, Museet for Samtid-kunst w Oslo, Stedelijk Van Abbemuseum w Eindhoven, The Museum of Contemporary Art w Los Angeles, Kaiser Wilhelm Museum w Krefeld, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki w Łodzi.
Choć Mirosław Bałka na stałe mieszka i tworzy w podwarszawskim Otwocku po raz pierwszy możemy oglądać jego prace na warszawskiej Akademii. To znaczące wydarzenie w dorobku artystycznym tego twórcy, bo wraca do własnej przeszłości. A przecież w twórczości Mirosława Bałki pamięć jest szczególnie ważna.
Powrót