Mira Skoczek-Wojnicka - Galeria 2 Światy w Krakowie




Prezentowane na wystawie obrazy, grafiki i instalacje są odzwierciedleniem fascynacji materią graficzną, matrycą czyli blachą miedzianą. Jednocześnie mają inną wspólną cechę. Jak kiedyś we wstępie do katalogu napisał prof. Stanisław Tabisz "dawne epoki mają na nas wpływ, oddziałowują swoją atmosferą i ekspresją zawartą w dziełach wielkich mistrzów. Mira Skoczek-Wojnicka prowadzi w swoich grafikach i obrazach dialog z przeszłością, ale jej wyobraźnia i metoda komponowania prac graficznych i malarskich przynależy do zjawisk współczesnych. Sięgając po wiele sposobów i rozwiązań formalnych, mieszając techniki, artystka osiąga ikonograficzną spójność poprzez zestawiania i łączenia różnych elementów zarówno w skali jak i w czasie".


Metoda pracy i sposób przetwarzania pewnych tematów ujętych na wystawie w kilka cykli nie zmieniła się, jest konsekwentna, bo jak wspominał prof. Andrzej Pietsch "Nie rygor geometrii w jej pracach dominuje, nie przecyzja i porządek, które nam się z pojęciem geometrii kojarzą, ale żywioł i ekspresja przekraczające granice "geometryczności". Geometria pojęta jako zdolność do tworzenia abstrakcyjnych ideii, jako wyraz siły umysłu i ducha, jako wartość porządkująca zderza się w dziełach Miraki z tym co emocjonalne, instynktowne, zmysłowe.

To przeciwstawienie (pod różnymi postaciami, na różnych poziomach i w rozmaitych gatunkach oprac) jest, jak mi się wydaje najbardziej charakterystyczną cechą twórczości Miraki Skoczek-Wojnickiej. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy są to grafiki czy rysunki, malarstwo czy rzeźba lub jakakolwiek inna dziedzina jej aktywności, a także bez względu na motywy i tematy, które stanowią dla jej twórczości inspirację."

Efekty pracy można zobaczyć do 27.10.05 w krakowskiej galerii 2 Światy - gdzie obecnie prezentowane są cykle - " rzymskie wakacje", "Figury niemożliwe" , instalację z blach miedzianych oraz dodatkowo kilka prac będących już zapowiedzią kolejnej wystawy, a będących fragmentem prac powstałych na plenerze artystycznym zorganizowanym w 100 lecie fowizmu , na południu Francji w Collioure.
 


  
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    


 
 
 
 
  

 

 
  
 Nota biograficzna: 

        
Mira Skoczek-Wojnicka - studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom w 1984 r. w pracowni wklęsłodruku i litografii. W 1994 r. studia podyplomowe na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej – z zakresu konserwacji architektury. Trzykrotnie wyróżniona w konkursie na „ Najlepszą grafikę miesiąca”, w 1999 r. Grand Prix , w 2000 r. Nagroda „ Złota Rama” w Krakowie w konkursie „Mały obraz”, w 2001 r., wyróżnienie w XIX Premio Firenze w kategorii eco da moderna – za obraz, w 2002 r. wyróżnienie w konkursie „Muzyka w malarstwie”- Tychy, w 2002 r. II nagroda w XX premio Firenze za grafikę. W 2003 r. wyróżnienie w XXI Premio Firenze za obraz. W 2004 r. III nagroda w XXII Premio Firenze za grafikę.Brała udział w około 50 wystawach zbiorowych w tym kilkanaście indywidualnych.

Uprawia: grafikę, rysunek, malarstwo i projektowanie graficzne.


Wystawa czynna do 27 października 2005
________________________________
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót