MIKOŁAJKI w Nizio Art Gallery - widowisko narracyjne
Mirosław Nizio, rozszerzając spektrum działań w swojej galerii, umożliwił zaistnienie niezwykłego wydarzenia. 7 grudnia w Nizio Gallery odbyły się Mikołajki, zorganizowane głównie z myślą o praskich dzieciach, choć dużą część gości stanowiły amerykańskie rodziny mieszkające w Polsce.
Całe popołudnie było pełne atrakcji. Artystyczną część imprezy stanowiła
Opowieść o szewcu Maarufie -widowisko narracyjne w wykonaniu Grupy Studnia O. i muzyków z zespołu Yerba
Mater.
Opowieść o szewcu Maarufie wyśpiewywana przez Studnię O. i wygrywana przez Yerba Mater to bajka turecka ze zbioru
Baśni Tysiąca i Jednej Nocy, jednak w zmienionej i zmienianej formie. Wersja losów szewca Maarufa obarczonego przez los
swarliwą żoną, gorzką jak zbyt długo parzona herbata i szukającego wyzwolenia od niej przy pomocy Dżinnów i czarów przedstawiana przez Opowiadaczy jest inna niż ta znana polskim czytelnikom, poza tym opowieść każdorazowo ulega modyfikacjom ze względu na widownię
wobec której się rozgrywa. Wynika to ze specyficznej formuły
widowiska narracyjnego.
Jego istota polega na tym, że równorzędnymi elementami są słowa
tworzące opowieść, muzyka, działania teatralne, refleksje, wtrącone komentarze, a także sztuka kulinarna i rekwizyty budujące atmosferę wydarzenia, wywołujące „ducha opowieści”.
Widowiska miało interaktywną formę: dzieci uczestniczyły w nim min. odpowiadając na zagadki, dostając łakocie.
Gwoździem programu było oczywiście przybycie Mikołaja z prezentami, zakupionymi z części dochodów sprzedanych podczas niedawnej aukcji w Nizio Gallery. W tym dniu galeria Nizia była zaczarowaną, mikołajkową krainą dla roześmianych, uszczęśliwionych dzieciaków.
________________________
Grupa Studnia O. od siedmiu lat zajmuje się opowiadaniem eposów, baśni, historii. Opowieści – często ich strzępy – odnajdujemy zarówno w książkach, archiwach, jak i w pamięci starych ludzi. Zbieramy je, sklejamy, pielęgnujemy, nadajemy im literacki kształt, muzyczny charakter – po to by je opowiadać. Żywe opowieści:
• stwarzają niepowtarzalną wspólnotę między opowiadaczami i słuchaczami;
• są inspiracją do tworzenia i opowiadania własnych historii;
• angażują całego człowieka: wyobraźnię i pamięć, zmysły i oddech, rytm i muzykę;
• przekraczają podział na to, co uniwersalne, i to, co najgłębiej osobiste;
• wprowadzają w światy innych kultur;
• są zaproszeniem do wspólnej twórczej zabawy.
Grupa Studnia O stale współpracuje m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Instytutem Kultury Polskiej UW, Biblioteką Uniwersytecką, Muzeum Narodowym w Warszawie i w Krakowie, Ośrodkiem Kultury Ochoty, Centre de Littérature Orale w Vendôme we Francji.
Grupę Studnia O. tworzą: Magdalena Górska, Dorota Maciejuk, Małgorzata Litwinowicz, Beata Frankowska, Agnieszka Aysen Kaim, Paweł Górski, Jarosław
Kaczmarek.
Celem Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.” jest:
• promowanie czynnej i twórczej postawy wobec kultury oraz – szerzej – wobec rzeczywistości społecznej poprzez podejmowanie i rozwijanie różnych form i zjawisk kultury ustnej jako alternatywy wobec kultury masowej, szczególnie w środowiskach akademickich, szkolnych, twórczych;
• kultywowanie tradycyjnych form opowiadania, takich jak: legenda, epopeja, baśń, epos, gawęda, opowieść itd. oraz poszukiwanie nowych form korespondujących ze współczesną kulturą;
• wzbogacanie wiedzy na temat form oraz technik opowiadania;
• praca nad podwyższaniem kultury mówienia i komunikacji werbalnej zmierzająca do odrodzenia opowiadania jako autonomicznej dziedziny sztuki;
• praktykowanie teatru, muzyki i sztuki opowiadania jako sposobów samokształcenia
i edukacji twórczej.
Ognisko Wychowawcze „Praga”
Ognisko Wychowawcze „Praga” jest placówką opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego. Placówka działa nieprzerwanie od prawie 70 lat (zał. w 1934 r.). Założycielem jej był Kazimierz Lisiecki „Dziadek”. Rejon działania to Praga Północ. Placówka usytuowana jest w drewnianym budynku u zbiegu ulic Środkowej i Stalowej. Problemy, z którymi się boryka są również problemami dzielnicy Praga Pn. Są to: bezrobocie, ubóstwo, trudne, warunki mieszkaniowe, zaniedbana architektura obiektów i architektura przyrody.
Placówka zapewnia opiekę 70—ciorgu dzieciom w wieku od 6-18 lat. Działalność placówki koncentruje się na: zaspokajaniu potrzeb żywieniowych wychowanków, rozwiązywaniu problemów szkolnych, udzielaniu porad psychologicznych i pedagogicznych, organizacji działań o charakterze edukacyjno-profilaktycznym, socjoterapeutycznym, rozwijaniu zainteresowań: komputerowych, teatralnych, plastycznych, kulinarnych, krajoznawczych, sportowych. Priorytetem w pracy wychowawczej jest mobilizowanie dzieci do nauki, wskazywanie wartości, które ułatwiają wkraczanie w dorosłe życie w sposób odpowiedzialny. Stwarzając warunki rozwoju zainteresowań ognisko uczy dzieci i młodzież efektywnego sposobu spędzania czasu wolnego będącego alternatywą dla zagrożeń wynikających z przebywania na ulicach i podwórzach bez opieki.
Główne cele ogniska:
1. wspomaganie i stymulowanie rozwoju psychologicznego i społecznego wychowanków
2. mobilizowanie do wysiłku umysłowego
3. uczenie efektywnego sposobu spędzania czasu wolnego
W/w cele realizowane są w oparciu o programy m.in.: „Piękno wokół nas, piękno w nas”, „Nie pozwólmy zaginąć zielonej Pradze”.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl