Międzynarodowe Trienale Grafiki - Grafika bez granic

Horst-Janssen Muzeum, Miejskie Muzeum w Oldenburgu i Artothek Oldenburg prezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie grafiki artystycznej. Na wystawie znajduje się 200 wybranych prac artystów z całego świata.

Tradycja Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie sięga 1966 roku. Artyści z całego świata nadsyłają swoje najnowsze prace do Krakowa. Tam odbywa się selekcja grafik prowadzona przez niezależne jury: Krakowa, Oldenburga i Wiednia. Z liczby prawie 2000 prac w różnych technikach, tj. serigrafia, drzeworyt, akwaforta czy od lat 90. prace cyfrowe, wybrane zostały kolekcje na wystawy partnerskie w Krakowie, Oldenburgu i Wiedniu.
Kraków jako pierwszy otworzył swoją wystawę w Bunkrze Sztuki. Wystawa była czynna od 17 września do 11 października 2009 roku. Wystawa w Oldenburgu została otwarta 28 lutego 2010 i potrwa do 11 kwietnia br. Ostatnia wystawa w Künstlerhaus w Wiedniu zostanie otwarta 6 maja i będzie czynna do 13 czerwca br.
Tytuł wystawy Grafika bez granic odnosi się zarówno do międzynarodowego wymiaru projektu, jak i do faktu, że w Triennale biorą udział artyści z ponad 200 państw całego świata. Wielu z nich ma poważny dorobek artystyczny, jak również doświadczenie pedagogiczne na wielu uczelniach świata, inni są młodymi absolwentami akademii sztuk pięknych. Tytuł wystawy odnosi się również do przekraczania i znoszenia granic między technikami graficznymi i językiem wypowiedzi twórczej. Artyści zbliżają się do krawędzi bądź ją przekraczają, przykładem mogą być drzeworyty tak szczegółowe i dopracowane, że sprawiają wrażenie fotografii lub druku cyfrowego. Jeśli chodzi o tematykę – jest dowolna, obecnie w centrum zainteresowania znajduje się Człowiek. Po latach, w których możliwości informelu, abstrakcji geometrycznej, konstruktywizmu i weryzmu zostały wyczerpane, człowiek staje się tematem jako byt, byt indywidualny i społeczny. Człowiek wobec siebie i społeczeństwa, otaczającego nas świata. To temat, który frapuje nas wszystkich.
Nagrodę otrzymała Alicia Candiani, za pracę Weaver w technice druku cyfrowego łączonego z drzeworytem, 2008.
Fotorelacja

Galeria prac


Powrót