Międzynarodowe Targi Sztuki w Paryżu (FIAC 2003)




Trzydzieste wydanie najbardziej znanych na świecie Targów Sztuki Współczesnej (FIAC) zdecydowanie różni się od poprzednich (linki do relacji FIAC 2001 i 2002 znajdują się pod tekstem). 
Tegoroczny FIAC jest na pewno dużo bardziej otwarty na „szerszą publiczność”. Jest kilka przyczyn, dla których paryskie targi zmieniły profil. Pierwszą z nich jest - ogólnie mówiąc – zastój, żeby nie używać magicznego słowa „kryzys” rynku sztuki. 
Niektórzy znawcy wskazują wręcz palcem Francję, twierdząc iż wielkich kolekcjonerów sztuki współczesnej łatwiej dziś spotkać w Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, czy USA, niż we Francji. Drugim powodem jest fakt, że FIAC stracił pozycję monopolisty i znalazł naśladowców, których sukcesy zaczynają niepokoić organizatorów paryskiej imprezy. Nową konkurencję stanowią targi w Bazylei, a szczególnie sukces ich amerykańskiej filii „Miami Art Basel”. Niepokoi również madryckie ARCO, które w ubiegłym roku odwiedziło ponad 200 tysięcy osób, nie mówiąc o londyńskich „Frieze Art Fair”, na których otwarcie w połowie października wszyscy czekają z niepokojem.
 
 
 
Pozornie nic się jednak nie stało, bo w jubileuszowych targach uczestniczy 175 galerii, w tym 90 zagranicznych: włoskie, belgijskie, niemieckie, hiszpańskie, austriackie angielskie, szwajcarskie, 5 amerykańskich i aż 4 chińskie. Tradycyjnie już, niestety– nie ma żadnej galerii z Polski. W sumie ponad 1 000 artystów. 
   
Wystawa podzielona jest na cztery sektory: „One man show”, „Group show”, „Perspectives”, „Editions” i „Video Club”, gdzie wśród dziewięciu „videomanów” na uwagę zasługują filmy Marka Lewisa, Svena Pahlssona i Yanga Fudonga, które obejrzeć można w małych kabinach, za kotarą, jak podczas głosowania. 
 
 
W kategorii "one man show" prezentuje się 33 artystów, wśród nich Joël Ducorroy, Zao Wou Ki, Thomas Ruff, Yaoi Kusama i Jean Arp. Galeria Claude Bernard przedstawia retrospektywę niedawno zmarłego Roberto Matty. Nie unikniemy „doniczek” Jean-Pierra Raynaud prezentowanych w galerii Guy Pietersa. Wystawione są również prace modnych w ostatnich latach artystów (we Francji mówiło się nawet o snobiźmie), takich jak Raoul Ubac, Victor Brauner, czy Hervé Télémaque. 













W fotografii prym wiedzie niewątpliwie galeria Françoise Paviot prezentująca prace Konopki, Raya, Brassaï’a, Baldusa, Na szczególną uwagę zasługuje plastyczna fotografia Karen Knorr.
 
Na FIAC-u, jak zwykle - nikt nie mówi o pieniądzach. Ale w tym roku to po raz pierwszy przy kilku dziełach pojawiły się ceny. Targom towarzyszy wyjątkowa oprawa. Koktajle, przyjęcia, liczni sponsorzy, limuzyny odwożące gości do hoteli – wszystko to ma pokazać kolekcjonerom, że w sztukę ciągle warto inwestować. A rynkowi sztuki, jak i innym dziedzinom gospodarki najbardziej potrzebne jest zaufanie. 
  
  
  

 Relacje w Artinfo z poprzednich edycji FIAC:
 


 

Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej FIAC

24 października 2002

 
Międzynarodowe Targi Sztuki - FIAC 2002

Na targach prezentuje się 169 galerii, proponujących prace 900 artystów. Jak w ubiegłym roku, nie ma – niestety - wystawców z Polski, po raz pierwszy zaś zobaczyć można galerie z Grecji, Izraela i Rosji...

zobacz więcej

Targi Sztuki Współczesnej - FIAC 2001 - Paryż

10 października 2001

 
Targi Sztuki - FIAC 2001

Od fotografii, przez malarstwo, video, multimedia, rysunek rzeźbę, instalacje, czy różne techniki mieszane - na paryskich targach reprezentowane są prawie wszystkie gatunki sztuki współczesnej, klasycznej i awangardowej. Nie został również pominięty popart.

zobacz więcej

 
 

 Wybrane prace:
 


Andreas Leikauf
we are ready for fun
akrylik
Mimmo Jodice
Portret Andy Warhola
Arp
Tors,1931
gips
     
     
Bruno Carbonnet
Art Attitude Herve Bize
Nancy
F. Yang
Siedmiu intelektualistów w lesie bambusowym
czarno biały film 35mm
G. Garouste
Lot Wariata
olej na plotnie,130x81
     
     
George Condo
Astroman
olej na plotnie,170x170
J. Ducorroy
Sekretarz Sztuki
JMBasquiat
Toxic, 1984
akrylik i xerox na płótnie
     
     
John Armleder
Art of this Century,Nowy Jork
Y. Kusama
15 dziewczynek
P.Wolberg
Kon
Jaffa70x50
     
     
Pierre Alechinsky,2003
Sznurki Pryzmy,litografia
Regine Kolle
Czarne pasy
T. Ruff
Maschinen n_0980
fotografia,130x172
     
     
Teh Chun Helion,Kompozycja,olejna plotnie,1936 Wawrzyniec Tokarski
Illegal
akrylik, 165x135
Xiaogang Zhang
Dwiesiostry
litografia,64x80,199 egzemplarzy
     
     

 

 

  
Wystawa czynna do 13 października 2003

Wstęp: 14 euro, ulgowy: 7.
Godziny otwarcia: 
9/10: 12-22
10/10: 12-20
11/10 i 12/10: 11-20
13/10: 12-18
   
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl 

 



Galeria prac


Powrót