Międzynarodowa wystawa Grafiki, Polska i Japonia – Kioto Hanga 2010

Dwa kraje uznane za potęgi w dziedzinie grafiki artystycznej, Japonia i Polska, spotkały się w Kioto na wspólnej prezentacji prac współcześnie tworzących artystów grafików.

Nasze dwa piękne historyczne miasta, które w przeszłości były stolicami i siedzibami króla i cesarza, łączy coś wyjątkowego – umiłowanie piękna zaklętego w grafikach. Współczesna grafika japońska od dawna fascynowała zarówno twórców jak i polską publiczność - od pierwszych kontaktów z dziełami artystów z Japonii, którzy tak chętnie i licznie przysyłali swoje prace na konkursy graficzne w Krakowie. Na pierwszym międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie w roku 1966 i wszystkich kolejnych edycjach Biennale i Triennale - najliczniejszą narodowo grupę stanowili artyści japońscy, oni też zdobywali najwyższe nagrody, uznanie i podziw dla własnego kunsztu.

Nasze publikacje, katalogi z ukazujących się, co dwa lata, a następnie, co trzy lata, prezentacji światowych osiągnięć współczesnej grafiki przybliżały grafikom z Japonii dokonania polskich artystów w tej dziedzinie. Wzrastało obopólne zainteresowanie, nawiązywała się współpraca, osobiste kontakty i w następstwie - wymiana wystaw.

Ósmego czerwca br. otwarta została w Kioto wystawa prezentująca japońską i polską grafikę ostatnich lat. Inicjatorem tego pomysłu i organizatorem jest, powołany przez artystów skupionych wokół Kioto w zachodniej części wyspy Honsiu, Komitet do spraw Międzynarodowych wystaw grafiki, na czele, którego stoi znany japoński artysta Pan Akira Kurosaki. Artysta ten nagrodzony na Biennale w Krakowie w 1972 roku utrzymuje ścisły kontakt z grafikami z Polski, wystawiał swoje prace na zorganizowanej przez SMTG zbiorowym przeglądzie grafiki japońskiej w Muzeum Manggha, w Rondzie Sztuki w Katowicach, był zapraszany do Jury konkursów graficznych w naszym kraju. Jego znajomość i uznanie dla polskiej twórczości zaowocowało propozycją z 2008 roku pokazania polskiej grafiki na wspólnej wystawie z grafika japońską z okręg Kyoto. Kioto jest silnym ośrodkiem akademickim, znajduje się tam 5 uczelni artystycznych, jest miastem kultury i ośrodkiem opiniotwórczym. Z tym większą radością ś.p.Profesor Skulicz przyjął propozycje współorganizacji wystawy w Kioto. 

W pracach artystów tworzących w Kioto odzwierciedla się kultura, filozofia i obyczaje, które ukształtowały się w ciągu długiej historii tego miasta. Jednocześnie ta właśnie tradycja, estetyka ukształtowana przez długą historie regionu Kioto jest źródłem nowatorskiego sposobu ekspresji dla wielu twórców. Wielu jest artystów, dla których przekraczanie tej tradycji stanowi wyzwanie. Ich nowatorskie podejście nie ogranicza się do treści, ale przejawia się również w formie czy stosowanej najnowocześniejszej technice druku cyfrowego lub użyciu do druku innego materiału niż papier. Większość japońskich artystów grafików przywiązana jest do technik klasycznych z drzeworytem na czele, ich zainteresowania skupiają się na doskonaleniu warsztatu i samego procesu twórczego.
Organizując wystawę chcieliśmy podkreślić kulturotwórcze związki obu dawnych stolic państw położonych w odległych zakątkach świata. Zarówno Kioto jak i Kraków należą do Ligi Miast Historycznych, szczycąc się wielowiekowa tradycją.
Na wystawie, która miała miejsce w Muzeum Sztuki miasta Kioto, eksponowane zostały 83 prace polskich grafików, których autorami jest 32 artystów z całej Polski. Jest to wystawa przeglądowa, międzypokoleniowa, która stara się pokazać to, co pod względem treściowym, ale też stosowanych klasycznych technik a także innowacyjnego myślenia o grafice odzwierciedla postawy współcześnie tworzących w naszym kraju artystów grafików. Organizator z Kioto nie zadał nam problemu, tematu wystawy, toteż obie części zarówno część polska jak i japońska prezentują szeroki wachlarz dokonań artystycznych, które stwarzają możliwości poznawcze i porównawcze. Japońskie prace były liczniejsze, pokazanych było ponad 130 grafik, z tym, że pewną ilość stanowiły miniprinty, dla których przeznaczona była wydzielona część sal ekspozycyjnych. Wszystkie nadesłane przez SMTG na wystawę polskie prace zostały reprodukowane w katalogu wystawy, od 2 do czterech prac, a każdy japoński artysta reprezentowany był pojedynczym obrazem. Znakomity katalog oddaje jakość prezentacji oryginalnych prac i utrwala wrażenie wyniesione z sal ekspozycyjnych.
W dniu następnym po otwarciu wystawy japońscy artyści, pedagodzy i studenci uczestniczyli w seminarium. O współczesnym rozumieniu grafiki jako sztuki mówiła Pani Prof. Folga Januszewska, Prof. Marian Oslislo omawiał sztukę i design na Górnym Śląsku po roku 1945, historię Krakowskiego Biennale a potem Triennale  przedstawiła Teresa Soliman. W kolejnym dniu po polskiej części wystawy oprowadzała krakowska artystka, Marta Bożyk, przedstawiając wcześniej na pokazie slajdów krakowskie środowisko artystów grafików. Seminarium zgromadziło dużą ilość zainteresowanych, którzy z uwagą słuchali wystąpień ilustrowanych i prezentowanych na ekranie. Twórcy japońscy, którzy są zorientowani na technikę i proces, zainteresowani byli praktycznymi aspektami tworzenia grafiki przez naszych artystów, ujawniając jednocześnie własne sposoby uzyskiwania dużych formatów odbitek wykonywanych w tradycyjnych technikach takich jak mezzotinta czy drzeworyt.

Kolejna odsłona wystawy z Kioto, pod wspólnym tytułem  ”Międzynarodowa Wystawa Grafiki, Polska i Japonia” będzie miała miejsce w lipcu w mieście Matsue, głównym mieście prefektury Shimane, położonej w północno-zachodniej części wyspy. Prefektura wyznaczyła prestiżowe miejsce na wystawę, w centrum miasta - Muzeum Prefektury Shimane. Miasto Matsue z niecierpliwością czeka na prace z Polski, bo nasza grafika nie gościła wcześniej w tym miejscu. Triennale spełniło ponadto prośbę miejskich władz Matsue, przygotowując dodatkowo wystawę prac dzieci, która będzie eksponowana razem z pracami dzieci z okręgu Prefektury Shimane.

Prace dzieci pokazane były wcześniej w Kioto, w Centrum Społeczności Międzynarodowej, równolegle w czasie z wystawą artystów grafików w Muzeum Sztuki w Kioto. Na wystawie znalazły się 44 prace polskich dzieci w wieku od lat 4 do młodzieżowych prac w wieku 14-17 oraz prace dzieci z Kyoto.  Umiejętność druku w technikach graficznych posiadają starsze dzieci, a najmłodsze dzieci z Polski, bardzo kolorowe i ciekawe prace, wykonały na jedwabiu. Dzięki uprzejmości Katowickiego Pałacu Młodzieży, Muzeum Narodowego w Krakowie i Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, które udostępniły nam prace dzieci, zaistnieliśmy szerzej w odległym geograficznie kraju, który ceni sztukę i poświęca wiele uwagi edukacji artystycznej dziecka.

_____________________
Międzynarodowa wystawa Grafiki, Polska i Japonia – Kioto Hanga 2010
Municipal Museum Kyoto
08.06-20.06.2010
wernisaż: 08.06.2010

Shimane Prefectural Museum
14.07-26.07.2010
wernisaż: 14.07.2010

Międzynarodowa Wystawa Grafiki dzieci
Centrum społeczności międzynarodowej w Kioto
8 czerwca – 13 lipiec

Galeria Prefektury Shimane w mieście Matsue, Town Plaza
15 lipca – 20 lipca

Galeria prac


Powrót