Między abstrakcją a fantasmagorią
Oto cztery wizje pejzażu stworzone dziś. Wszystkie są bardzo od siebie odmienne, wszystkie bardzo indywidualne i sugestywne. Balansują na granicy tego, co jest jeszcze realistycznym odtworzeniem widoku, a abstrakcyjną wariacją czy fantasmagorią na jego temat – tak w folderze do prezentowanej w Muzeum Karkonoskim wystawy Wizje pejzażu napisał redaktor naczelny magazynu „Art & Business” Bogusław Deptuła.
Na wystawie znalazły się prace artystów związanych z Domem Aukcyjnym Abbey House: Anny Szprynger, Jakuba Słomkowskiego, Stanisława Młodożeńca i Janusza Kotlewskiego. Dla każdego z nich pejzaż stanowi podstawowy temat malarski; różne są tylko jego ujęcia. Jakub Słomkowski najchętniej tworzy wielkoformatowe obrazy w stonowanej kolorystyce, na których dostrzec można: morza, wyspy i chmury. Stanisław Młodożeniec żongluje pejzażowymi konwencjami, niejednokrotnie tworząc abstrakcyjne kompozycje – tylko nazwa ujawnia ich pejzażową proweniencję. Janusz Kotlewski próbuje zgeometryzować krajobrazowy widok za pomocą typowej dla siebie metody malarskiej, polegającej na wylewaniu płynnej farby na płótno. Anna Szpryner wręcz przeciwnie – dba o każdą najcieńszą kreskę, od których roi się na jej płótnach. Artystka nie zostawia niczego przypadkowi. W jej pejzażach punktem odniesienia często staje się linia horyzontu.
Otwarta 19 lutego w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze wystawa przyciągnęła miłośników malarstwa, przedstawicieli lokalnego środowiska twórczego oraz media. Po krótkim powitaniu przez dyrektor muzeum – Gabrielę Zawiłę, Bogusława Deptułę i Janusza Kotlewskiego, goście udali się do sal zabytkowego budynku muzeum, aby w skupieniu obejrzeć nieoczywiste malarstwo pejzażowe.
Powrót