Mieczysław Janikowski - Malarstwo - Galeria Kontur





W istniejącej od niedawna krakowskiej galerii Kontur pokazywane jest obecnie twórczość Mieczysława Janikowskiego. Choć malarstwo tego artysty obecne jest w wielu polskich muzeach, pozostaje wciąż słabo znane.
Janikowski – studiując w pracowniach Jarockiego, Sichulskiego i Filipkiewicza, od oszczędnych, syntetycznych martwych natur przeszedł do malarstwa usytuowanego w kręgu abstrakcji geometrycznej i konstruktywizmu. Eliminując przedmiot na rzecz wzajemnych relacji płaszczyzn i form – zbliżył się do tradycji Malewicza i Strzemińskiego. Obrazy pozostające w tym właśnie nurcie są niezwykle oszczędne; najczęściej ograniczone do dwóch bądź trzech kolorów, „składające się” z paru, czasem dwóch tylko elementów, oddziaływują zarówno prostotą, jak też kolorem, oddając wzajemne relacje przestrzeni, ruchu i barwy. W prostocie tej leży siła. Jak powiedział kiedyś jeden z krytyków Francuskich – P. Cognasse: „Malarstwa Janikowskiego nie można ani opisać, ani opowiedzieć, trzeba na nie patrzeć, tylko na nie, długo, aż się go samemu nie dostrzeże”. 

Prezentowane obrazy wystawione będą na aukcji, która odbędzie się w Galerii Kontur 9 kwietnia
o godz. 16.00 zobacz katalog


       
  

      
 Wybrane prace:
 

   
 
 

 
     
     
 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:



Mieczysław Janikowski
– ur. 1912 w Zaleszczykach, młodość spędził w Olkuszu. W 1933 przez rok uczęszczał na Wydział Prawa UJ, następnie studiował w krakowskiej ASP. Jego profesorami byli: Jarocki, Sichulski, Filipkiewicz. Uczelnię ukończył w 1939. Po wybuchu II wojny brał czynny udział w kampanii wrześniowej, w 1940 dotarł do Francji, gdzie wstąpił do tworzącego się tam Wojska Polskiego. Ewakuowany do Wielkiej Brytanii, został wcielony do I Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po wojnie studiował w College of Art w Edynburgu, uzyskał dyplom tej uczelni. Wyjechał na stypendium do Francji, w latach 1951-1953 mieszkał w Londynie. Ostatecznie osiadł w Paryżu. Zmarł nagle w Polsce w 1968 r.

    
Wystawa czynna do 9 kwietnia 2005
 
  
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula  
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
 
 



Galeria prac


Powrót