Maria Waliszewska-Bendek - Wygnani z raju




Po rocznej przerwie, jaka upłynęła od prezentacji w Galerii Abakus, Maria Bendek pokazuje swoje najnowsze prace w Starej Prochowni. Artystka konsekwentnie trzyma się tematyki kobiecej, w tym wypadku koncentrując się wyłącznie na akcie. Poprzednia ekspozycja autorki kładła nacisk na aspekty kolorystyczne jej prac, tym razem kreowane obrazy są niemal monochromatyczne, a rządzi nimi bryła. 

Każdy z obrazów, paradoksalnie, jest bardzo rzeźbiarski w wyrazie. Silnie zbudowane konfiguracje ludzkich ciał, modulowane światłocieniem, ale jednocześnie obwiedzione wyrazistym konturem nie powstały po to, aby się podobać, czy w prosty sposób uwieść wdziękiem. Jest w tych pracach coś z kubizmu, jest też i z totemicznej twórczości ludów pierwotnych, ale przede wszystkim przebija z nich elementarna fascynacja ludzkim ciałem. 


Ten cykl malarski ukazuje w nowym kontekście proces tworzenia realizowany prze Marię Bendek. Zamaszysty gest, kreska sprawiająca wrażenie kreślonej szybko i emocjonalnie, modulowanie także poprzez fakturę prac powoduje że najnowsze prace artystki obiera się z przyjemnością, jako świeżą kreację. 
Wystawa dodatkowy kontekst zyskała dzięki ekspozycji w Starej Prochowni. Gama brązów, cynobrów i żółcieni zestrojona na płótnie zaprezentowała się w ciekawej oprawie ceglanego wątku ścian. Niezbyt wiele prac spowodowało dobry obiór ekspozycji, prezentującej się jako uporządkowany zbiór spójnych malarsko prac. 

 
 
 
 
      
  _______________________________
 
 
 
 

 Nota biograficzna:
   
    

 


Maria Waliszewska-Bendek studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom: 1976 r. w pracowni prof. Krystyny Łada-Studnickiej. Studia podyplomowe w pracowni scenografii prof. Józefa Szajny, 1978-1979. Kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in: 1975 – Galeria Proxima, Warszawa; 1977 – Galeria Sztuki Współczesnej, Staromiejski Dom Kultury, Warszawa; 1992, 1996 – Teatr Nowy, Poznań; 1997, 1998, 1999, 2000 – Galeria Brama, Warszawa; 1999 – Galeria Lufcik OW ZPAP, Warszawa; 1999, 2000, 2001 –- Galeria Meduna, Wiedeń; 2001 – Baden-Baden. Udział w wystawach zbiorowych, m.in.: 1975 – Pokolenie XXX, Waszawa; 1994-1996, 1999-2001 – Galeria DAP, Warszawa; 1998 – Seks, sztuka, polityka, Galeria ZPAP, Katowice. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, 1977. 

 

 
  
 

Wystawa czynna do 19 lipca 2007

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót