Jedną z większych atrakcji Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej jest odwiedzenie Fotoplastikonu. Zachęca do tego prezentowana tam wystawa fotografii Marka Sułka. Fotoplastikon to zapomniane na co dzień magiczne miejsce w jednej z bram Alei Jerozolimskich przenoszące w przeszłość. Istnieje w tym miejscu od 1905 roku i jest własnością tej samej rodziny przekazywany z ojca na syna. Maszyneria Fotoplastikonu zbudowana jest na zasadzie stereoskopu wykorzystującego dwuoczne widzenie. Dzięki umieszczeniu dwóch identycznych zdjęć oglądanych przez specjalną lornetkę uzyskiwany jest charakterystyczny trójwymiarowy efekt. Dla wielu zaskoczeniem jest wygląd fotoplastikonu – solidnej drewnianej konstrukcji przy której jest 24 stanowiska pozwalające na oglądanie samoczynnie przesuwających się obrazków.
Marek Sułek nie gości tam po raz pierwszy. Jego fotografia w stylu retro wyjątkowo pasuje do tego miejsca. Akty kobiece i męskie wykonane są w unikatowej technice ręcznego retuszu i podmalówek. Scenografia, garderoba, ułożenie modeli są perfekcyjnie obmyślane, by dokładnie imitować stare zdjęcia. Tylko zobaczenie na własne oczy zdjęć Sułka w jedynym działającym jeszcze w Europie Fotoplastikonie może dać wyobrażenie, o tym, czym była fotografia niegdyś.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Marek Sułek urodził się w 1963r. Jest jednym z bardziej interesujących
twórców młodego pokolenia (studia: ASP w Warszawie i G. Rietveld
Academie w Amsterdamie, nagroda za najlepszy dyplom w 1992 r.) znany
jest głównie z niekonwencjonalnych działań artystycznych, np. serii
ziemniaczanych bio-instalacji (np. Pulchri Studio i Muzeum Narodowe w
Hadze) czy serii błękitnych i różowych drzew (m. in. Amsterdam,
Sarajewo, Warszawa) a także z "flirtu" z kulturą masową
wyrażającego się w serii "Antyków teraźniejszości" - rzeźbiarskich
portretów, odlewów części ciała postaci znanych z mass mediów
Absolwent ASP w Warszawie (prac. prof. Tarasina i Winiarskiego) i G. Rietveld Academie w Amsterdamie (nagrody za oba dyplomy 1992). Artysta multidyscyplinarny zajmujący się m.in. malarstwem, rzeźbą, fotografią oraz działaniami w przestrzeni (instalacja, performance, akcje parateatralne). Jest autorem szeregu realizacji np. Stref Odrealnionej Rzeczywistości, Serii Błękitnych i Różowych Drzew, Rzeźb Jednorazowego Użytku, Techno-eco instalacji. W swych działaniach łączy aspekty natury z elementami techniki (np. biologię z plastikiem). Powstają więc nieistniejące w naturze mutacje m.in. Błękitne Drzewa (malowane uschnięte drzewa), instalacje z kolorowych ziemniaków, efemeryczne rzeźby składające się z gipsu, farby i ciała.
Od 1992r. artysta realizuje plenerowe projekty w różnych miastach Europy m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Berlinie, Hadze, Sarajewie, Warszawie. Działa również w przestrzeni naturalnej np. w górach Centralnej Francji, w północnej Holandii, w Bośni, w leśnych plenerach Mazowsza.
Od 1997r. Sułek prowadzi autorską akcję pt. "Warszawa Niezwykła" w ramach której zrealizował m.in. "Różowe Drzewo" (przy PKiN), Sen o błękicie (Mariensztat), Millennium 2000 (PKiN), Rzeźbę Monumentalną XL (Puławska B.C.), Wielkie Budowanie (Stare Miasto) oraz prezentowaną na Expo 2000 w Hanowerze ruchomą instalację z 3000 portretów Warszawiaków pt. "Ludzie 2000".
Marek Sułek jest również autorem serii tzw. rzeźb użytkowych z serii "Ślady teraźniejszości". Są to wykonywane z różnych materiałów (zwykle betonu), odlewy części ciała ludzi filmu, teatru i estrady (m.in. Krystyny Jandy, Beaty Tyszkiewicz, Ewy Wiśniewskiej, Justyny Steczkowskiej, Katarzyny Figury i innych). Oprócz wymienionych związanych z przestrzenią działań Sułek kontynuuje swą bardzej klasyczną twórczość. Zajmuje się malarstwem, tradycyjną i przetworzoną fotografią, specyficznym tworzonym techniką własną rysunkiem.
Inne wydarzenia Galerii
06 - 01 grudnia
Niepodległa Poddębskiego
Dzięki współpracy Narodowego Archiwum Cyfrowego i…
30 kwietnia - 29 maja
Chris Niedenthal - Warszawa
Fotoplastikon to popularne na przełomie XIX i XX w.…
07 - 23 marca
Marek Sułek - Czterdzieści...
Jedną z większych atrakcji Warszawskiego Festiwalu Fotografii…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl