Czym jest kicz? I czy jest czymś złym?
Pytać o to można patrząc na obrazy Malwiny Rzoncy w galerii Nova; pytać o to można samą artystkę, która po raz kolejny odnosi się do pojęcia kiczu w najnowszym cyklu prac „A potrafisz tak?”.
Kolorowe, błyszczące brokatem, przyciągające wzrok skomplikowanymi pozycjami modelek, płótna Malwiny mogą zarówno cieszyć oko jak i je drażnić. Pierwsze sekundy obcowania z nimi przywołują obrazy jarmarcznych odpustów, które każdy chyba kiedyś lubił, i które chyba dla każdego były pewnym rodzajem długo oczekiwanego święta. A więc pozytywnie.
Przyglądając się w sposób bardziej wyrachowany (a na pewno mniej spontaniczny), gratulujący sobie obiektywnego spojrzenia krytycy stwierdzą, że mają do czynienia z kiczem.
Ale czym jest ten kicz?
Rozumiany schematycznie i stereotypowo, utożsamiany najczęściej ze szmirą i tandetą, dla artystki jest „wyrazem najczystszej energii, niosącym ze sobą intencje oczarowania pięknem”. Jak twierdzi, agresywna krytyka kiczu wydaje się jedynie przejawem kompleksu na tym tle i wydaje się, że sporo w tym racji.
Prezentowane w Novej płótna podejmują temat gimnastyki artystycznej. Temat to bliski artystce – trenowała ją w okresie dzieciństwa. Ukazane podczas ćwiczeń i przygotowań do nich dziewczynki emanują feerią barw, a brokatowe tło wprowadza coś z klimatu estrady. Błyszcząc się i złocąc, mają w sobie pierwiastek świątecznej, by nie rzec sakralnej atmosfery. Swoją
drogą, dziś, przyzwyczajeni do lśniącego i złotego tła ikon czy średniowiecznych obrazów otoczonych atmosferą nabożnego skupienia i podziwu, nie do końca zdajemy sobie sprawę, że i tu możemy mieć do czynienia w jakimś sensie z niczym innym jak kicz.
Celem, jaki stawia sobie Malwina jest skonstruowanie niezależnego języka twórczego, korespondującego na równi z najnowszymi prądami w sztuce, jak i całą historią sztuki. Zaznacza: „Pytanie o piękno stało się najważniejszym punktem odniesienia moich estetycznych poszukiwań”.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Malwina Rzonca: urodziła się w roku 1973, pracuje jako artystka niezależna, wykorzystując takie media jak: malarstwo, taniec, performance, videochoreografia i fotografia. Studiowała w ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa, dyplom u prof. S. Karpowicza. Od 1991 r. prowadzi działalność artystyczną w dziedzinie tańca współczesnego.
Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Wystawa czynna do 13 października 2004
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest artystką interdyscyplinarną. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1994-1999) oraz taniec współczesny w Eksperymentalnym Studio Tańca EST (1991-1998).
Jej twórcze poszukiwania obejmują nowe i stare media, działania w obrębie malarstwa, sztuki wideo, performance’u, tańca współczesnego, instalacji oraz interwencji site-specific.
„Głównym obszarem moich zainteresowań i źródłem inspiracji dla twórczych eksperymentów jest tożsamość ludzka, widziana przez pryzmat różnorodnych przejawów kultury. Szczególnie interesują mnie te dziedziny aktywności człowieka, w których eksploruje on granice poznania, lub po prostu fizycznych możliwości, takie jak sport, nauka, czy praktyki religijne.
Również moje formalne poszukiwania nakierowane są na penetrację granic dyscyplin, badanie związków pomiędzy sztukami oraz możliwości ich przekraczania i krzyżowania.” (Malwina Rzonca)
Inne wydarzenia Galerii
07 marca - 20 kwietnia
Zuzanna Rokita - Ćmienie
Prace Zuzanny Rokity są zapisem myśli i dyskretnych emocji.…
10 - 30 czerwca
Kornela Janczy - Głębokie pole
27 maja - 08 czerwca
Małgorzata Markiewicz -...
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl