Małgorzata Dmitruk - wystawa w Galerii WizyTUjącej




Na wystawę Małgorzaty Dmitruk, mającej miejsce w WizyTUjącej GALERII w Warszawie w dniach 03.03 - 08.04.2006r. składają się wybrane prace Artystki z lat 2005 i 2006. Są one po raz pierwszy prezentowane publiczności. 
Ekspozycja podzielona jest na dwie części. 

W pierwszej części pokazana jest instalacja pt. "Niebieski". Jest w niej odwołanie do historii z dzieciństwa, historii cierpienia i zmagania się z chorobą. W sali stoi łóżko szpitalne, w które zainstalowane są 4 monitory. Wyświetlana jest na nich animacja cyklu graficznego "Niebieski". Zderzenie dwóch estetyk: "dziecięcej" historii z filmu i realnych rekwizytów szpitalnych wzbudza niepokój.

Instalacja: Malgorzata Dmitruk
Pieśń do słów Haliny Poświatowskiej
muzyka: Dariusz Przybylski
animacja: Jan Rusiński
sopran: Łucja Szablewska
fortepian: Piotr Kopczyński

Część druga wystawy - to 60 litografii podzielonych na 3 cykle. Trylogia przedstawia migrację pokoleń, jest spojrzeniem na współczesność w kontekście kulturowym i społecznym. Bohaterowie opuszczają małą wioskę, przenoszą się do miasta, trafiają do wielkiej metropolii. Widzowie poznają ich losy poruszając się w przestrzeni galerii po swego rodzaju labiryncie, na którego ścianach wyeksponowane są prace. Narzucona kolejność odbioru sprawia, że widzowie razem z bohaterami odbywają podróż w czasie, stopniowo poznając kolejne fragmenty opowieści.

Małgorzta Dmitruk odnalazła własne artystyczne miejsce. W obserwacji świata przyjęła perspektywę człowieka pochodzącego z małego miasteczka, świadomego swoich korzeni i znajdującego w nich siłę, a także czerpiącego z ich bogactwa. Taka postawa zaowocowała charakterystyczną dla Artystki narracją, w której odwołuje się ona zarówno do doświadczeń osobistych, jak i do przekazu środowiskowego, pamięci zbiorowej oraz ogólnie do kultury Podlasia. Dmitruk tworzy własny słownik artystyczny, w którym dokumentuje ludzkie życie i upływ czasu. W swoich pracach, zarówno w grafikach, jak i na obrazach, a także w swetrach, zawiera przekaz uniwersalny dotyczący życia, śmierci, czasu. Ale też z wielką wrażliwością, dbałością, wręcz z zacięciem dokumentalisty, w charakterystycznym dla niej prostym rysunku oddaje detale, które stanowią o tożsamości ludzi, miejsc, zwyczajów.
Twórczość Małgorzaty Dmitruk pokazuje, że możliwy jest kompromis doskonały, że to co jest wspólne każdemu z nas, nie stoi w sprzeczności z tym co każdego z nas odróżnia.

 
  
  

 Wybrane prace:
   
    


  
  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Małgorzata Dmitruk - urodziła się w 1974 r w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie w rodzinie białoruskiej.
Od 1993 r. studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. W latach 1995 - 1999 kontynuowała studia na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1999 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Władysława Winieckiego (aneks malarski w pracowni prof. Adama Styki). Od 1995 r. pracuje w eksperymentalnej graficznej pracowni w Mińsku na Białorusi, prowadzonej przez Dmitrija Wasilicza Małatkowa. Od 2002 r. pracuje jako asystent w Katedrze Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą (m.in. Niemcy, Słowacja, Rumunia, Ukraina, Litwa, Łotwa, Białoruś, Rosja). Miała też wiele wystaw indywidualnych, m.in. w galerii „Aneks” w Warszawie w 1999 r., w galerii „Test” w Warszawie w 2001 r., w Willi Decjusza w Krakowie w 2001 r., w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży w 2002 r., w Instytucie Polskim w Sofii w 2002 r., w galerii „Lufcik” w Warszawie w 2003 r. oraz w Muzeum Regionalnym w Drohiczynie w 2003 r. W 1998 r otrzymała w konkursie "Grafika Warszawska "Nagrodę Roku Marszałka Województwa Mazowieckiego, w roku 2000 otrzymała Grand Prix. Zajmuje się grafiką, malarstwem, tkaniną unikatową, projektowaniem ubioru, ilustracją.

Wystawa czynna do 8 kwietnia 2006
________________________________
Tekst i zdjęcia: Galeria WizyTUjąca
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót