Wystawa malarstwa Ryszarda Zbigniewa Brzeskiego poza tym, czym jest, czyli prezentacją jego prac, jest też dowodem pamięci o jego dziele i osobie. Staraniem najbliższych - żony Marii Brzeskiej, przyjaciół i życzliwości Okręgu Warszawskiego ZPAP możemy poznać twórczość artysty żyjącego przez dziesięciolecia na uboczu wydarzeń artystycznych. Życie i twórczość Ryszarda Zbigniewa Brzeskiego nie dokonywały się w spektakularnym i odnotowywanym przez historyków sztuki wymiarze. Podzielił los setek, a może i tysięcy utalentowanych przedstawicieli swego pokolenia. Gdy wybuchła wojna miał 17 lat. Przez wszystkie lata okupacji służył w konspiracji w oddziałach organizacji "Miecz i Pług" i Armii Krajowej. Pochodził z ubogiej rodziny robotniczej. O środki do życia i nauki musiał zabiegać sam od
najmłodszych lat. Szkołę średnią ukończył na tajnych kompletach, uczył się rysunku i malarstwa przez całą okupację w Siedlcach - mieście, z którym był później związany zamieszkaniem i pracą.
Obdarzony wielkim talentem, po wojnie studiował malarstwo u Zbigniewa Pronaszki, wiódł życie takie, na jakie pozwalały mu warunki zewnętrzne. Projektował i wykonywał prace dla kościołów, uczył rysunku w szkołach. Nigdy nie zarzucił własnego malarstwa. Dopiero w latach 60-tych, gdy przeniósł się do Siemiatycz, mógł w większym stopniu poświęcić czas własnej twórczości. Tu powstała większość jego obrazów. Z upodobaniem malował portrety, sceny literacko-historyczne, alegorie metafizyczno-religijne oraz pejzaże. Wykształcił własny, niepowtarzalny styl, tak w odważnie kadrowanych, ekspresyjnych scenach figuratywnych i portretach, jak i w pejzażu. Namalował dziesiątki pejzaży ziemi siemiatyckiej. Małe, nieomal miniaturowe prace, poświęcił porom roku i dnia, wschodom i zachodom słońca, aurze. Pejzaże te, malowane bardzo oszczędnie może najlepiej pokazują skalę talentu artysty.
Dzieła Ryszarda Zbigniewa Brzeskiego potraktowane jako dzieło jego życia dają dowód temu, że artystą jest się i można być zawsze, bez względu na miejsce zamieszkania, wykonywaną pracę zarobkową czy aktualne zainteresowanie krytyki i publiczności.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
BRZESKI Zbigniew Ryszard - Urodził się w 1922 r. w Białymstoku. W latach 1942-44 uczęszczał na kursy rysunku i malarstwa w Siedlcach. W latach 1945-51 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Z. Rudnickiego i Zb. Pronaszki. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Siedlcach, gdzie poza malarstwem zajmował się projektowaniem i realizacją prac dla miejscowych kościołów. W 1959 r. wystawiał swoje prace na wystawie Okręgu Warszawskiego ZPAP w Zachęcie. W latach 1961-62 wykładał rysunek w Technikum Mechanicznym w Siedlcach ( tam z pozostawionych przez artystę prac utworzona została stała ekspozycja). Od 1962 r. zamieszkał w Siemiatyczach, gdzie namalował największą ilość obrazów. Zmarł w Warszawie w 2001 r.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl