12 marca br. W Galerii Opus w Łodzi odbył się wernisaż wystawy prac Magdy Moskwy, młodej, oryginalnej malarki łódzkiej. Jest to czwarta wystawa w dorobku Galerii, która znajduje się w miejscu szczególnym, od lat związanym z filmem i ze sztuką, w nowej siedzibie studia filmowego Opus Film (to tu narodził się „EDI”, obraz nagradzany wielokrotnie w kraju i za granicą).
Obrazy pokazywane na wystawie pt. NOMANA, to głównie portrety, autorka nie korzysta z żywego modela, maluje twarze utrwalone w pamięci z przelotnych spotkań – jest to jeden z elementów inspiracji. Drugim jest jej własna twarz, która pozuje do wszystkich portretów. Portretem są też dłonie i nogi – o wiele prawdziwszym, bo nie kontrolowanym, wiele mówiącym o życiu wewnętrznym, doświadczeniach i aktualnym stanie portretowanej osoby. Autorka poszukuje piękna w zmęczonych twarzach jakich pełno na ulicach. Ludziom przyzwyczajonym do wyidealizowanych wizerunków z mediów, twarze z obrazów
Magdy wydają się często odpychająco brzydkie.
Bliskie autorce są słowa napisane we wstępie do katalogu prac przez p. Marię Morzuch, kurator Muzeum Sztuki w Łodzi : „(...) twarze są jak nieżywe aż, od życia i doświadczenia (...) jedynie karmin na policzkach tkwi jak sińce, a z kolei kolorowe plamy na ciele to nie stygmaty świętej lecz codzienne otarcia dłoni i nóg.”
W ostatnich obrazach niezwykle ważnym dla autorki środkiem ekspresji jest sposób kadrowania postaci. Ma on na celu oddanie wewnętrznych stanów modela.
W jej obrazach zwraca uwagę szczegółowo potraktowany detal oraz bogactwo motywów kwiatowych. „Detal jest traktowany obsesyjnie (...) ornament z kwiatów jest bardziej erotyczny niż ciało kobiety. Kwiaty mają mięsiste łodygi, są płodne i bujne, pędy się wiją, dotykają, głaszczą ciało. A ono jest przezroczyste i zimne. (...) piękno jest złowrogie.” Magda Ujma, Bunkier Sztuki (Kraków)
Praca Magdy Moskwy znalazła się wśród stu dzieł, zakwalifikowanych do finału konkursu „Obraz Roku 2003”, organizowanego corocznie przez „Art & Business” i ocenianego przez międzynarodowe jury. Na wystawie obok malarstwa można oglądać kolekcję ubiorów unikatowych tworzoną od 1995 roku oraz wykonywany przez artystkę haft.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Magda Moskwa (ur.1967) ukończyła PWSSP w Łodzi. Dyplom (1996) w Pracowni Malarstwa prof. Marka Wagnera i w Pracowni Druku Dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem ubrań unikatowych. Należy do Stowarzyszenia Artystów św. Jerzego w Łodzi.
Ważniejsze wystawy:
1997 – „Ja” Muzeum Historii Miasta Łodzi
2000 – „Najgroźniejsze pędzle” Królikarnia w Warszawie
2001 – „Kobieta o kobiecie” BWA Bielsko Biała
2002 – „Art Link” Nowy York, Tel Aviw, Amsterdam
2004 – “Start” Strassburg
Ukończyła PWSSP w Łodzi. Dyplom obroniła w 1996 roku w Pracowni Malarstwa prof. Marka Wagnera i w Pracowni Druku Dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem ubrań unikatowych. Należy do Stowarzyszenia Artystów św. Jerzego w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, fotografią, haftem i projektowaniem ubrań, m.in. zaprojektowała kostiumy do „Makbeta” w reżyserii M. Grzegorzka dla Teatru im. Jaracza w Łodzi.
Inne wydarzenia Galerii
16 kwietnia - 31 maja
Joanna Górska, jerzy Skakun...
Joanna Górska i Jerzy Skakun, absolwenci gdańskiej…
19 lutego - 31 marca
"Polański, OSKARY, OSKARY..."
Wystawa plakatów do filmów Romana Polańskiego.
12 grudnia - 15 stycznia
Roksana Kularska-Król...
W poniedziałek, 11 grudnia o godz. 19:00 uroczyście…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl