Magda Gintowt-Juchniewicz - Błękit granatu - grafika
Dnia 10 stycznia 2002, o godzinie 18.00 w Galerii ABAKUS rozpoczeła się bardzo interesująca wystawa. Swoje prace zaprezentowała bowiem pani Magdalena Gintowt-Juchniewicz, artystka prezentowana również na stronach portalu Artinfo.
Przedstawione prace nawiązują do poezji artystki, do tekstu napisanego w latach studenckich.
W spłowiało kruczej sierści
poraża błękit granatu
jak chabry w galaretce węgla
nocne oczy
odbijają wieczną pogodę nieba
w sierści błękitów
chabrowy galop
( podniebny )
O związku poetyckiego i graficznego przekazu artystka tak mówi:
"...To nawiązanie jest bardzo swobodne, tak jak płynne i wieloznaczne mogą być kojarzenia słów i myśli... wiersz oddaje doznania, emocje i wymykające się racjonalnym sądom skojarzenia jakie może budzić tak wolna i szlachetna istota jak koń."
Prezentowane grafiki pochodzą z okresu 1999-2000 r. Wykonane są w technikach metalowych: akwatinta, akwaforta i odprysk akwatintowy, którym artystka najchętniej się posługuje poddając tę technikę modyfikacjom technologicznym. Większość odbitek zrobiona jest metodą wypukłodruku.
Artystka przedstawiła swoje prace w niekonwencjonalny sposób. Zwraca uwagę trójwymiarowość wystawy - prace swobodnie zawieszone, w różnych odległościach od ścian, a ponadto wszystkie z nich są nie oprawione, bo jak słusznie artystka uważa, szklana szyba odbiera możliwość autentycznego kontaktu - tak o tym mówi sama autorka: "...Dawniej odbitki graficzne, przechowywane w tekach, oglądano podobnie jak ilustracje w książkach; można było dotknąć mięsistego papieru, poczuć zapach farby drukarskiej, obcować z materią graficzną... W naszych czasach grafika warsztatowa coraz częściej jest wypierana przez komputerowe i multimedialne techniki graficzne. Nic jednak nie zastąpi rękodzieła odbitek graficznych, z których każda nosi ślad ręki samego twórcy, delikatną różnicę, coś nie do powtórzenia..."
Gintowt-Juchniewicz Magdalena urodziła się 11 sierpnia 1976 w Warszawie. Studia na Wydziale Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w 2000 r. w pracowni prof. Ewy Walawskiej. Uprawia grafikę warsztatową w technikach wkłęsłodrukowych takich jak akwaforta, akwatinta, miedzioryt, sucha igła. Z sukcesem opracowuje też własne techniki graficzne. W zakresie malarstwa najchętniej posługuje się akwarelą i akrylem. Pisze teksty poetyckie i eseistyczne, traktujące o pograniczu sztuk.
Zakończenie wystawy: 3 lutego 2002
W imieniu artystki i galerii serdecznie zapraszamy na wystawę.
Relacja przygotowana przez Artinfo
Powrót