Magda Cybulska - Święte obrazki

Wernisaż: 2012-11-22 19:00:00


Wystawa „Święte obrazki” Magdaleny Cybulskiej to efekt rocznej pracy artystki. Dwadzieścia obrazów zgromadziło audytorium, które już przed rozpoczęciem wernisażu wypełniło szczelnie galerii. Obecni byli przedstawiciele świata sztuki i biznesu oraz kolekcjonerzy. Wśród gości pojawili się również znani aktorzy oraz sportowcy. Kilka minut po godz. 19., powitał gości założyciel galerii – Wojciech Fibak, który podkreślił, że wystawa prac Magdy jest godnym uwieńczeniem jedenastoletniej historii jego Galerii. Wśród otwierających nie zabrakło profesor Europejskiej Akademii Sztuk Barbary Szubińskiej, pod której czujnym okiem Magda zdobywała umiejętności. Szubińska wyraziła zachwyt głębokością przemyśleń, czystością motywów i światłem „Świętych obrazków”.
Magdalena Cybulska w kilku słowach scharakteryzowała ekspozycję jako wyraz osobistych i konsekwentnych dociekań dotyczących podstawowych, choć wciąż nieoczywistych zagadnień. Jak ujawniła, inspirację do stworzenia zbioru stanowiły przemyślenia dotyczące m.in. ludzkości, ewolucji, kultury, świętości, a także widoczne na obrazach odniesienia do świata przyrody czy zagadnień ochrony środowiska.
Zdaniem prof. Szubińskiej, wystawa próbuje odpowiedzieć „kim jesteśmy, dokąd idziemy, co zamierzamy osiągnąć w świecie pięknym świetlistym, lecz nasyconym dramatami osaczeń, przesądami, niemożnością wzajemnych porozumień”. Sama autorka zaznaczyła jednak, 
że jej celem nie było udzielenie odpowiedzi, nie istnieje też jedyna dopuszczalna interpretacja. „Święte obrazki” mogą być zaproszeniem do przyjrzenia się samemu sobie w celu lepszego zrozumienia i pogodzenia ze sobą lub przeciwnie, wezwaniem do buntu i walki o przykryte kurzem nowoczesności wartości.
Kontrowersyjny może wydać się motyw przewodni wystawy, którym jest obecny na wszystkich obrazach wizerunek małp otoczonych aureolą. Ten dysonans świętości i pierwotnych instynktów, najwyższych wartości i nierozumnych przejawów ewolucji, wywoływać może różnorodne skojarzenia i emocje. Choć oszczędne w formie, tylko pozornie niosą ze sobą równie prostą treść. Nie należy ich szeregować na podstawie szybkiego obejrzenia wystawy.
Wystawa została zrealizowana przy współpracy Galerii Fibak z Fundacją Epoka, która kultywuje tradycję mecenatu sztuki. Fundacja chce przyczyniać się do promowania polskich twórców oraz wzrostu poziomu świadomości artystycznej społeczeństwa.

Galeria prac


Powrót