Ma Xiaojuan - malarstwo - wystawa w Sopocie




Ma Xiaojuan jest znaną malarką chińską. Jest także profesorem malarstwa w szanghajskim Instytucie Malarstwa Chińskiego. Dzięki staraniom Konsula Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej i dyrekcji Zhong Hua otwarto w sopockich Łazienkach Południowych wystawę jej prac. Burmistrz Sopotu Jacek Karnowski, biorący udział w otwarciu wystawy, powiedział kilka ciepłych słów pod adresem chińskich właścicieli Łazienek Południowych (firma Min Hoong Holdings Limited z Hong Kongu), którzy instalując w nich hotel uratowali zabytkowy obiekt przed zniszczeniem. Program prezentacji twórczości Ma Xiaojuan w Europie był tak bardzo bogaty, że sopocka wystawa jest czynna tylko do 6 sierpnia.

Współczesne malarstwo chińskie, obecne na światowych targach sztuki, poza agresywna ekspresją i specyficzną manierą nie różni się specjalnie od tego, co powstaje w pracowniach amerykańskich i europejskich /wielu znanych i cenionych dziś na świecie twórców chińskich żyje w Europie i USA/. Twórczość Ma Xiaojuan mieści się w wielowiekowej tradycji sztuki chińskiej. A jest to sztuka fascynująca ! Dla odbiorcy z innego kręgu tradycji kulturalnej, sztuka chińska zawiera wiele tajemnic. Znalezienie klucza do świata symboli i odniesień nie jest prostym zadaniem . Etyka konfucjańska i buddyjska, legendy taoizmu, mity i przypowieści oraz niespotykany w innych kulturach integralny, wręcz strukturalny związek malarstwa z poezją, kaligrafią, muzyką wymagają od widza pewnego przygotowania.

Ma Xiaojuan pokazała kilkadziesiąt prac odnoszących się do arcydzieła chińskiej literatury "Opowieści Kamienia. Sen Czerwonego Pawilonu". Spośród wielu dzieł literackich godnych wyróżnienia, powieść Cao Xuegin`a (1715-1763) zasługuje według literaturoznawców na tytuł książki tysiąclecia. Klasyczna powieść z okresu dynastii Qing przedstawia losy bohaterów: młodzieńca Jia Bao-yu - w opowieści jest wcieleniem Kamienia - i pięknej Lin Dai-yi, która jest wcieleniem Różowego Kwiatu Perły. Ich losy i życie innych bohaterów powieści rozgrywają się w wielu planach. Rzeczywistość miesza się ze światem nierealnym. W tle dramaty miłości, tragiczne wydarzenia, walka dobra ze złem. Książka jest mistrzowsko skonstruowana. Artystka przeniosła na papier postaci i sytuacje z poetyckiej historii.

Ma Xiaojuan uprawia malarstwo w tradycji gonghi hua, co tłumaczy się na "staranny pędzel", lub "pracowity pędzel". Jest to malarstwo precyzyjne, delikatne, starannie wykonane i dbające o detal. Tradycja gonghi hua wywodzi się z kaligrafii i jest w opozycji do drugiej, ważnej szkoły malowania xieyi hua, która oznacza spontaniczny, szybki i ekspresyjny sposób kładzenia farby /tuszu/. Obrazy z sopockiej wystawy pozwalają nam wejść w świat sztuki chińskiej i jej liczącej tysiące lat tradycji. Blisko tysiąc lat temu, Guo Si napisał "...w czasie wolnym studiowałem wiele starych zbiorów poezji z czasów dynastii Jin i Tang oraz zbiorów współczesnych i znalazłem w nich piękne wiersze, które nie tylko wyrażają wszelkie najbardziej wewnętrzne drgnienia duszy ludzkiej, lecz są również pełnymi blasku krajobrazami". Pełne blasku i piękne obrazy Ma Xiaojuan zachęcają do lektury "Snu Czerwonego Pawilonu".


  
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    


       
     

 

Wystawa czynna do 6 sierpnia 2005
 
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót