Lumen, lumen II... - wystawa sztuki szkła i witraży




Witraż to jedna z dziedzin malarstwa. Dziedzina ta kojarzona jest na ogół z obiektami sakralnymi, co być może dodaje jej majestatu, jak i mistycyzmu. Wielobarwne szkło prześwietlone światłem jest jednym z najpiękniejszych zjawisk, z jakim może obcować człowiek na ziemi. 

Witraże w sposób oczywisty stawiają przed oczami obrazy gotyckich katedr i cofają nas w czasy średniowiecza. Mniej miejsca w ogólnej świadomości zajmuje fakt, że także dziś artyści trudnią się ta gałęzią sztuki, a sztuka szkła wcale nie odeszła do lamusa. Dowodem – „Lumen, lumen II…” – wystawa europejskiej sztuki szkła i witraży w Krakowie, stanowiąca kolejną już edycję (pierwsza odbyła się w grudniu 2005).

Oprawę eksponaty znalazły „fachową” – są nią gotyckie krużganki klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie. Projekt wystawy powstał w polsko-francuskim stowarzyszeniu „Witraże 2000”. Przewodnim tematem jest Światło, czyli Lumen (łac.), w najszerszym pojęciu tego słowa: poetyckim, mistycznym, filozoficznym, estetycznym. W okresie średniowiecza światło pełniło także istotna rolę symboliczną. Łączyło się ze wznoszeniem kościołów, skierowanych prezbiterium prawie zawsze na stronę wschodnią. Powstające o świcie słońce prześwietlało wówczas umieszczone w apsydzie witraże, a refleksy światła, które wpadały do wnętrza świątyni, uważano za przejaw Boga – „boską iluminację”. Czy dziś światło pełni dla kogokolwiek tak metafizyczną rolę? Wystawa, a przede wszystkim towarzyszący jej bogaty program spotkań i wykładów, jest świetną okazją, aby się nad tym zastanowić.

Przedstawione są nie tylko witraże sakralne, zabytkowe i współczesne, ale również rzeźbiarskie kreacje ze szkła artystycznego, prezentowane przez twórców z pięciu krajów Europy: Polski, Francji, Węgier, Słowacji i Czech. Ewolucja nowych materiałów i technik otworzyła im nowe, nieznane dotąd możliwości, pozwalające na realizację własnych wizji malarskich.
 

 
   
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

     
     

 

Wystawa czynna do 29 lipca 2007

________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót