Lucjan Mianowski - grafika - Galeria Pod Rejentem




Wystawa grafik Lucjana Mianowskiego z lat 60. i 70. przypomina o niegdysiejszych triumfach polskiej grafiki na świecie. Nie odejmując dzisiejszej grafice przyznać trzeba, że wielu towarzyszy smutna myśl, iż najlepsze dla Polski lata pod względem dokonań w tej dziedzinie już przeminęły. 

Lata 60. i 70. to w ogóle okres bardzo ciekawy w sztuce naszego kraju. Polskie wydanie nurtu pop-artu i op-artu, wydaje się być ciągle nie w pełni docenione. Z tego właśnie czasu pochodzą prezentowane w galerii Pod Rejentem litografie Mianowskiego. Jedno spojrzenie wystarczy, aby poczuć klimat estetyki tamtych lat, co poza oczywistymi wysokimi wartościami artystycznymi, jest dodatkowym plusem.

Skojarzenia niektórych prac z realizacjami choćby Andy Warhola są oczywiste. Mianowskiemu właśnie w głównej mierze przypisuje się przeszczepienie kierunków sztuki zachodniej na grunt polski. Stypendium, na którym był w Paryżu, na pewno mu w tym pomogło. Nie zapominajmy jednak, że – oprócz naturalnych inspiracji, jakimi była sztuka zachodniej Europy – polscy artyści niezależnie od tego potrafili wypowiadać się w duchu powstających wówczas nurtów artystycznych, co często nie było przez innych zauważane. Dość przypomnieć tu nowatorskie eksperymenty Aliny Szapocznikow z odlewami poszczególnych części własnego ciała (jeszcze nie związanych z jej chorobą), co – z racji położenia geopolitycznego Polski – nie zostało wówczas zauważone, w odróżnieniu od takich samych eksperymentów prowadzonych wtedy przez artystów francuskich (np. przez Cèzara).

Multiplikacje form, cytaty z rzeczywistości, kiczowate czasem kolory, które stosuje Mianowski, doskonale wpisują się w ówczesny język pop-artu. Cytaty te nie są jednak tak natarczywe i bezpośrednie, jak w realizacjach innych artystów tego czasu. Litografie artysty są czyste, proste i bardzo mocne w odbiorze. Cóż tu dużo mówić – chce się je mieć.

Mianowski jako pierwszy wprowadził cytat fotograficzny do grafiki. Obecność jego prac na I Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Grafiki w 1965 roku zainspirowała sporą część startującego wówczas pokolenia atrystów. "Zachód słońca", "Pejzaż księżycowy", "Kroki we mgle", "Akt na tle morza" to tylko niektóre z cykli prezentowanych na wystawie. 
„Dwie główne cechy określają twórczość Lucjana Mianowskiego. Pierwsza, wypływająca z jego kondycji peintre-graveura, to malarskość wizji plastycznej, połączona ze ścisłymi rygorami rysunkowymi. Drugą jest niezmienna aktualność ideowo-formalna, biorąca swą genezę zarówno z żywego uczestniczenia w przemianach sztuki światowej, jak współtworzenia nowych wartości wyrazowych. Znajduje to uzasadnienie w świeżości intelektualnej autora, jak również odwadze porzucania wyeksploatowanych przez niego i doprowadzonych do pewnej doskonałości metod wypowiedzi”.

 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


     

     
     
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        
Lucjan Mianowski – ur. 2 lutego 1933 w Strzemieszycach. W 1950 r. studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo w pracowni plakatu u prof. Macieja Makarewicza, następnie w pracowni litografii u prof. Konrada Srzednickiego. 1956 otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Przez dwa następne lata studiował malarstwo w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego. W 1959 r. otrzymał Stypendium Rządu Francuskiego na studia w Paryżu w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w pracowni litografii u prof. Pierre Clairin, gdzie studiował w latach 1959/60 i 1963/64.
W roku akademickim 1964/65 został powołany na wykładowcę litografii w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, z którą jest związany aż do dnia dzisiejszego. 

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum de Arte Moderna w Sao Paolo, Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie, Library of Congress w Waszyngtonie, Bibliotheque Nationale w Paryżu, Albertina w Wiedniu i innych, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.


Wystawa czynna do 24 marca 2007

________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót