Leszek Jasiński prezentuje Śniadanie Wielkanocne





25 marca 2002 r Galeria ART Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków zaprezentowała dość niecodzienną ekspozycję. Gości wchodzących do galerii wita wielkanocny stół z górą pieczonych świnek, kiełbas, kiszek i kaszanek. Stół nakryty białym obrusem z miejscem dla dwóch osób. 
Wspomniany wielkanocny stół to cała ekspozycja.
 
 
 
 
 
 
 
 
Pieczone, dobrze wypieczone świnki to ona i on. Świnka maciorka - zgodnie z tradycją kulinarną - ma w ryju jabłko, wieprzek jest tuż tuż. "To Adam i Ewa" mówi artysta.

Ofiarny stół wielkanocny Leszka Jasińskiego niepokojąco mąci radość oczekiwanych świąt. Tłuste sympatyczne świnki w wianuszku wyrobów z ich współbraci stały się ofiarą naszej wiary w odrodzenie.


     
Leszek Jasiński - urodził się w 1962 r. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1989 r. U schyłku lat 80-tych brał udział w głośnych wydarzeniach artystycznych. Wspólnie z Robertem Maciejukiem, Mirosławem Maszlanką, Anną Mycą i Witoldem Kucharczukiem organizował plenery w Otrębuszch. Wystawiał swoje prace w pawilonie na Foksal. Ówczesne prezentacje "rzeźby postmalarskiej" zapowiadały sztukę instalacji lat 90-tych. Artysta po ukończeniu studiów zamieszkał na wsi unikając udziału w życiu artystycznym. Uprawia rzeźbę naturalistyczną w glinie, styropianie, używa dowolnych materiałów. Tematy i modele pochodzą z najbliższego otoczenia. Portretuje typy wiejskie, które dla miejskich odbiorców jego sztuki zdają się być groteskową, prowokacyjną brzydotą. Drugim źródłem artystycznej inspiracji jest sztuka religijna.
  

  
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót