Leszek Goliński - Światłocień

Wernisaż: 2008-04-17 18:00:00
To co w pierwszej chwili uderza w kontakcie z pracami rysunkowymi Leszka Golińskiego to wirtuozeria techniczna. Precyzja z jaką artysta posługuje się tak trudnym medium, kształtowanie formy światłocieniem, niezwykła gama szarości jaką uzyskuje w swoich pracach i głębia, dzięki której obserwujemy wydarzenia w wielu planach budzą respekt oglądającego.

Ekspozycja w Teście ujęta nazwą "Światłocień" to prezentacja dwóch cykli prac Golińskiego: pierwszy to "Upadłe anioły", drugi jest ilustracją do XIX-wiecznej powieści belgijskiego pisarza Karola de Costera „Przygody Dyla Sowizdrzała”.

Twórczość Golińskiego jest na wskroś narracyjna. Nawet kiedy nie dotyczy bezpośrednio literatury, to kształtowana jest w sposób literacki, jak opowiadanie. Każdy rysunek wzbogaca treść opowieści, rozwija przed widzem kolejne wątki. Z każdym spojrzeniem wzbogacamy swoją wiedzę o świecie kreowanym przez Golińskiego, dostrzegamy coraz więcej szczegółów, wzbogacamy swoją wiedzę na temat charakteru jego bohaterów i historii, którą chce się z nami podzielić.

Twórczość Golińskiego jest nieco surrealna, wybierane przez niego problemy i teksty literackie dają mu możliwość stosowania takiej poetyki. Cykl "Upadłe anioły" pod względem estetyki czerpie tyleż z Biblii, co ze średniowiecznego malarstwa holenderskiego i współczesnej fantastyki. Dzięki temu przekaz realizowany przez artystę w bardzo prosty i zrozumiały sposób dociera do widza zostawiając pole rozważaniom filozoficznym i kontemplacji warsztatu. Prace te w sugestywny sposób odnoszą się do kondycji istoty ludzkiej, a przypisane człowiekowi ograniczenia i ułomności przeistaczają w plastyczną wizję poruszającą emocje.

Ilustracje do przygód Dyla Sowizdrzała nie były dotychczas prezentowane publiczności. Nie są dosłownym odwzorowanie treści narracji, a raczej sumą wyobrażeń, notacją klimatu dzieła literackiego i autorską refleksją nad wyborami, jakich dokonać musi tytułowy bohater.



Powrót