Leszek Bartkiewicz - The Baby of Mâcon
Wystawa The Baby of Mâcon (Dzieciątko z Mâcon) w andel’s Hotel Cracow stanowi oryginalny przegląd twórczości Leszka Bartkiewicza, znanego łódzkiego malarza. Prace z lat 2002 – 2012 zostały starannie wybrane przez samego artystę i są wynikiem jego inspiracji filmem Petera Greenawaya.
Kostiumowy film Greenawaya Dzieciątko z Mâcon to przypowieść o winie i niewinności, a jednocześnie analiza manipulacji, która leży u podstaw świata religii, teatru i filmu. Granica między spektaklem a życiem jest tu zatarta, a postaci niejednoznaczne. Reżyser odkrywa mroczny aspekt naszego człowieczeństwa, żonglując archetypami i konwencjami. Podobnie jak Leszek Bartkiewicz, który w wystawie The Baby of Mâcon wdaje się w dialog z filmem sprzed 20 lat. Postaci Bartkiewicza również są teatralne i fantastyczne, jednak spinający je symbol miłości i dobra zwycięża zło ujawniające się w filmowym obrazie. Zaprezentowanie dzieł w designerskich wnętrzach andel’s Hotel Cracow podkreśla to przesłanie wystawy.
Leszek Bartkiewicz to artysta, który udowadnia, że malarstwo nie musi popadać w dosłowność. Jego dzieła balansują na granicy abstrakcji i figuracji oraz stanowią ostrą satyrę na współczesny konsumpcyjny świat. W tym zakresie malarz jest uznawany za kontynuatora tradycji pop-artu lat 60. XX wieku. Plakatowość, figuratywność, synteza różnych typów abstrakcji oraz monochromatyczne barwy to charakterystyczne cechy krytycznego malarstwa artysty.
We wrześniu 2012 r. artysta prezentował swoje prace również w andel’s Hotel Łódź podczas wystawy Sports Competitions. 4-gwiazdkowy andel's Hotel Cracow w ciągu 5 lat swojej działalności stał się jednym z najmodniejszych i najlepszych hoteli w Polsce (TripAdvisor). andel’s to nie tylko miejsce odpoczynku i kulinarnych przyjemności, ale również przestrzeń dla sztuki. Wystawa The Baby of Mâcon Leszka Bartkiewicza jest kolejną inicjatywą hotelu, która ma na celu promocję współczesnych artystów. W listopadzie 2012 r. gościł on wystawę VIVA! Photo Awards, podczas której można było oglądać prace laureatów konkursu oraz portrety sławnej polskiej fotografki Zofii Nasierowskiej.
Powrót