Krzysztof Pająk - Malarstwo - Galeria Lufcik




Doroczna Nagroda Talensa została ufundowana w 1999 r. dla członków Okręgu Warszawskiego ZPAP przez Firmę Royal Talens. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane w formie materiałów malarskich uzdolnionemu artyście za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Nagroda służy popularyzacji i promocji dokonań artystycznych wyróżnionego twórcy w kraju i za granicą. Dotychczasowymi laureatami nagrody byli: Lidia Serafin, Janusz Petrykowski, Anna Trochim, Apoloniusz Węgłowski, Tomasz Kazikowski, Mariusz Dąbrowski i Mikołaj Malesza. W 2005 r. zdobył ją Krzysztof Pająk.

Wystawa towarzysząca nagrodzie to zawsze duża uroczystość. Wernisaż gromadzi licznych gości. Szczególnie, kiedy wyróżnienie trafia w ręce artysty, który wyraża się w różnych technikach, zdobywającym laury zarówno na niwie malarstwa, jak i fotografii. Poza tłumnie przybyłymi na uroczystość artystami i krytykami sztuki, uświetnili ją także swoją obecnością przedstawiciele Talensa: Alfred Eeltink z Royal Talens i prezes Adam Pałacki z Talens Polska. Gości w umieniu artysty przyjmował prezes OW ZPAP Marek Dzienkiwiecz. 

Sztuka Krzysztofa Pająka jest wielowątkowa i bogata formalnie. Motywy, których artysta poszukuje w tematyce biblijnej, mitologicznej i współczesności, przełożone zostają na wielobarwny gąszcz znaków. Ten świadomy zabieg twórcy prowadzi widza w przestrzeń ponadczasową. 

Pająk maluje głównie wielkoformatowe obrazy olejne. Wiele z jego prac prezentuje futurystyczne wizje ujęte w cyklach "Miasta”, "Twarze i maski", "Motyle" i "Sceny rodzajowe". Jego inspiracją jest malarstwo naskalne epoki paleolitu oraz kulturą ludów prymitywnych Australii i Oceanii. W twórczości Pająka widać także nawiązania do biomorficznych przedstawień Jeana Miró, prac Paula Klee i malarstwa gestu Pollocka. Artysta stosuje specyficzne, świecące farby, które szczególne efekty prezentują w świetle ultrafioletowym, wydobywającym z nich niezwykłe, niewidoczne w świetle dziennym, przestrzenie. Krzysztof Pająk używa takich farb polichromując również swoje rzeźby w formie totemicznych słupów. Artysta stworzył swój oryginalny język malarski, jego pracach nie ma narracji, skomplikowanych symboli i porównań. Alfabet Pająka to proste formy i elementy zestawione na nowo i zderzone z nowoczesnością.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 



  

  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Krzysztof Pająk (ur. 1956 r.) w latach 1979-84 studiował na ASP w Warszawie, gdzie w 1984 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania graficznego prof. Romana Duszka. Malował w pracowniach prof. Jana Dziędziory i prof. Jacka Sempolińskigo. Od ukończenia studiów zajmuje się malarstwem sztalugowym, a także fotografią i projektowaniem. W 1985 r. stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i udział w licznych zbiorowych. Jest finalistą konkursu „Obraz roku” miesięcznika Art&Business, a w 2005 r. uzyskał nagrodę w konkursie Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Wielokrotnie brał udział aukcjach charytatywnych m.in. Artyści dla Hospicjum (Warszawa, 2001).

Wystawa czynna do 20 października 2006

________________________________
Zdjęcia: Dariusz Staszczyszyn
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót