Krzysztof M. BEDNARSKI - Laureatem Nagrody EXIT




8 grudnia w Galerii Promocyjnej na Starym Mieście odbył się wernisaż prac Krzysztofa M. Bednarskiego. Przyczynkiem do wystawy stała się uroczystość wręczenia Nagrody kwartalnika EXIT za 2004r. Artysta – rzeźbiarz dołączył w ten sposób do grona wcześniejszych laureatów, którymi byli m.in. Eugeniusz Markowski, Wojciech Prażmowski, Jerzy Truszkowski, Leszek Golec & Tatiana Czekalska, Jarosław Modzelewski, Józef Robakowski i Piotr Wachowski. Nagrodę – statuetkę własnego autorstwa wręczył Sylwester Ambroziak. 

Krzysztof M. Bednarski określany jest przez krytyków jako artysta prowadzący dialog z historią, tradycją, zarówno w kontekście społecznym czy politycznym, jak i kulturowym. Do kanonu współczesnej sztuki weszły już takie prace jak „Portret totalny Karola Marksa”, „Victoria Victoria”, „Moby Dick” czy „Unsichtbar/Niewidzialne”. 

Tym razem artysta przeniósł licznie przybyłych gości do świata historii, w tym własnej rodziny. Mały, oparty na wątłej gałęzi karmnik dla ptaków okazał się wierną kopią domu ojca artysty. Domu, który został zniszczony w czasie kampanii wrześniowej we Lwowie w 1939r. Inna z prac to rzeźba – instalacja, która przedstawia żołnierza mierzącego lufą karabinu w wielkie jajo. Taka ironiczna refleksja, oryginalne podejście do tematu, konsekwencja w realizowaniu własnej wizji twórczej jest charakterystyczna dla prac artysty. Widzimy jak „wielcy” tego świata układają dla nas historię, ale na szczęście artysta może dopisać do tego niczym nieskrępowany komentarz.


  





 
  
 
 Nota biograficzna:

        
 
Krzysztof M. Bednarski,
ur. w 1953 w Krakowie. W latach 1973-1978 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni Prof. J. Jarnuszkiewicza. Od poł. lat ’80. mieszka i pracuje w Rzymie, utrzymując stały kontakt z krajem. w latach 1976-1981 współpracował z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Brał udział w wydarzeniach parateatralnych, projektował plakaty teatralne. Jest twórcą pomnika Federico Felliniego w Rimini (1994), oraz pomnika nagrobnego Krzysztofa Kieślowskiego (1996). W roku akademickim 1996/97 prowadził gościnnie pracownię (z której się wywodzi) na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki za wkład w promocję sztuki polskiej za granicą w 1998 r. Brał udział w licznych sympozjach rzeźbiarskich w Polsce, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, USA oraz w ok. 300 wystawach zbiorowych. Laureat nagrody im. Katarzyny Kobro (2004).

    
Wystawa czynna do 2 stycznia 2005
 
Tekst: Magda Bilewicz  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót