8 grudnia w Galerii Promocyjnej na Starym Mieście odbył się wernisaż prac Krzysztofa M. Bednarskiego. Przyczynkiem do wystawy stała się uroczystość wręczenia Nagrody kwartalnika EXIT za 2004r. Artysta – rzeźbiarz dołączył w ten sposób do grona wcześniejszych laureatów, którymi byli m.in. Eugeniusz Markowski, Wojciech Prażmowski, Jerzy Truszkowski, Leszek Golec & Tatiana Czekalska, Jarosław Modzelewski, Józef Robakowski i Piotr Wachowski. Nagrodę – statuetkę własnego autorstwa wręczył Sylwester Ambroziak.
Krzysztof M. Bednarski określany jest przez krytyków jako artysta prowadzący dialog z historią, tradycją, zarówno w kontekście społecznym czy politycznym, jak i kulturowym. Do kanonu współczesnej sztuki weszły już takie prace jak „Portret totalny Karola Marksa”, „Victoria Victoria”, „Moby Dick” czy „Unsichtbar/Niewidzialne”.
Tym razem artysta przeniósł licznie przybyłych gości do świata historii, w tym własnej rodziny. Mały, oparty na wątłej gałęzi karmnik dla ptaków okazał się wierną kopią domu ojca artysty. Domu, który został zniszczony w czasie kampanii wrześniowej we Lwowie w 1939r. Inna z prac to rzeźba – instalacja, która przedstawia żołnierza mierzącego lufą karabinu w wielkie jajo. Taka ironiczna refleksja, oryginalne podejście do tematu, konsekwencja w realizowaniu własnej wizji twórczej jest charakterystyczna dla prac artysty. Widzimy jak „wielcy” tego świata układają dla nas historię, ale na szczęście artysta może dopisać do tego niczym nieskrępowany komentarz.
Nota biograficzna:
Krzysztof M. Bednarski,
ur. w 1953 w Krakowie. W latach 1973-1978 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni Prof. J. Jarnuszkiewicza. Od poł. lat ’80. mieszka i pracuje w Rzymie, utrzymując stały kontakt z krajem. w latach 1976-1981 współpracował z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Brał udział w wydarzeniach parateatralnych, projektował plakaty teatralne. Jest twórcą pomnika Federico Felliniego w Rimini (1994), oraz pomnika nagrobnego Krzysztofa Kieślowskiego (1996). W roku akademickim 1996/97 prowadził gościnnie pracownię (z której się wywodzi) na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki za wkład w promocję sztuki polskiej za granicą w 1998 r. Brał udział w licznych sympozjach rzeźbiarskich w Polsce, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, USA oraz w ok. 300 wystawach zbiorowych. Laureat nagrody im. Katarzyny Kobro (2004).
Wystawa czynna do 2 stycznia 2005
Tekst: Magda Bilewicz
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
Urodzony w Krakowie - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1973-1978, pracownia prof. Jerzego Jarnuszkiewicza i prof. Oskara Hansena).
W roku 1996/97 w zastępstwie prof. Grzegorza Kowalskiego prowadził zajęcia dydaktyczne na macierzystym wydziale.
Aktywnie uprawia różne dyscypliny twórcze, projektował także plakaty (1976-1981) dla teatru Jerzego Grotowskiego.
Od 1986 roku mieszka w Rzymie, ale jest intensywnie obecny również na polskiej scenie artystycznej.
We wczesnych pracach odnosił się do propagandy komunistycznej (Portret totalny Karola Marksa, 1978), oraz sytuacji społeczno-politycznej Polski w stanie wojennym (Victoria-Victoria, 1983, obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie). Najbardziej znaną jego realizacją jest instalacja rzeźbiarska Moby Dick, 1987 (obecnie w kolekcji ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi) - swoista ikona sztuki rzeźbiarskiej ostatnich dwóch dekad XX wieku w Polsce.
Autor m.in. pomnika nagrobnego Krzysztofa Kieślowskiego (Warszawa, 1997), pomnika Incontro con Federico Fellini (Rimini, 1994), pomnika Fryderyka Chopina La note bleue (Wiedeń, 2010).
Kilkakrotnie wyróżniony stypendium MKiDN, oraz w latach 1988/1989 stypendium Rządu Włoskiego. Laureat nagrody im. Katarzyny Kobro, 2004 oraz Złotej Sowy Polonii, Wiedeń 2012. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, 2011.
Eksponował swoje dzieła na ponad stu wystawach indywidualnych, ostatnio m.in.: Moby Dick - Opera Aperta, Państwowa Galeia Sztuki w Sopocie (2012), Egzorcyzmy, BWA Opole (2013), Moby Dick - Rzeźba, Galeria Atak, Warszawa 2012/2013, I coraz więcej bieli, Galeria Foksal w Warszawie (2012); Prace z lat 1978-2008, Muzeum Narodowe we Wrocławiu; Thanatos polacco. Omaggio a Jerzy Grotowski, Museo Laboratorio d’Arte Contemporanea MLAC, Rzym (2009); Ku Górze - hommage à Jerzy Grotowski, Atlas Sztuki, Łódź (2009); Portret Totalny Karola Marksa (1977-2009), Muzeum Górnośląskie, Bytom; Moby Dick - Anima Mundi, Muzeum Narodowe w Szczecinie (2008), oraz na ponad pięciuset wystawach zbiorowych.
Prace Krzysztofa M. Bednarskiego znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów polskich, jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, kolekcje Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Katowicach, Lublinie, Łodzi i Wrocławiu, kolekcja Galerii Foksal, w Warszawie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, a także w kolekcjach zagranicznych, m. in. Collezione Giorgio Franchetti w Rzymie, Fondazione Federico Fellini w Rimini, Fondazione Morra w Neapolu, Fondazione Orestiadi w Gibellinie na Sycylii, Fondazione Mario Schifano w Rzymie, Targetti Light Art Collection we Florencji, Muzeum Sztuki w Raumie, Finlandia oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Inne wydarzenia Galerii
06 czerwca - 07 lipca
Luka Rayski, Augustin...
Tytuł wystawy odnosi się do fikcyjnej postaci o imieniu…
09 maja - 02 czerwca
Paweł Susid - Próba koloru
W Promocyjnej Paweł Susid pokazuje obrazy z cyklu…
04 kwietnia - 05 maja
Łukasz Rudnicki - Jednak...
Kolejny pokaz prac Łukasza Rudnickiego uwidacznia…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl