Fotografia z roku na rok wywalcza sobie coraz wyższą pozycję jako dziedzina sztuki, którą wreszcie interesuje się coraz więcej ludzi. Gatunek fotografii reportażowej od dawna przyciągał więcej odbiorców niż fotografia stricte artystyczna, choć i za taką uznaje się przecież gatunek reportażu. Przykładem jest choćby objeżdżająca Europę wystawa World Press Photo, która tradycyjnie już gromadzi tłumy oglądających. Wnioskując – odnotowujemy głód na tego rodzaju zdjęcia. Co w nich tak cenimy, pomijając naturalne walory estetyczne? Być może poznanie życia i zwyczajów innych, sytuacji, w których nas nie było, a chcielibyśmy być, bezstresowa i jawna obserwacja innych, ich zachowań, gestykulacji, mimiki…
Naprzeciw zapotrzebowaniu na zdjęcia reportażowe wyszedł EMPiK w Krakowie, w którego witrynie na Rynku (od strony ul. Siennej) od 23 marca prezentowana jest fotografia prasowa.
Krakowska Witryna Fotograficzna to wspólny projekt Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i EMPiKu. Przedstawiane są tu zdjęcia krakowskich fotoreporterów, zarówno te aktualne, odnoszące się do wydarzeń w mieście, jak i autorskie, ujęte w cykle tematyczne. Pierwszym autorem był Tomasz Wiech (fotograf Gazety Wyborczej), laureat III nagrody BZ WBK Press Foto 2006 w kategorii społeczeństwo - fotoreportaż. Następnie oglądać można było prace Grażyny Makary (z Gazety Wyborczej) i dokumentację wydarzeń ostatniego miesiąca: obchody rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, Wielkanoc, mecze, jubileusze, manifestacje.
Zdjęcia na Krakowskiej Witrynie Fotograficznej zmieniane są co miesiąc, starając się w sposób aktualny przedstawiać dopiero co minione wydarzenia i badać reakcje odbiorców.
Spojrzenie z dystansem na miasto, w którym się żyje, może przedstawić je w zupełnie innym kontekście, dotychczas nieznanym. Pomaga zatrzymać się na chwilę przy miejscach, które zwykle mijamy, przyjrzeć się pracy i zajęciom ludzi, na których zwykle nie zwracamy uwagi. To również okazja do zaprezentowania bogatego dorobku fotografów prasowych, zdjęć, które niejednokrotnie, mimo swej wartości artystycznej, nie mają szansy na publikację.
Obecna, majowa, odsłona witryny, przedstawia chwile życia miasta i jego mieszkańców z ostatniego miesiąca. Prezentowane są także zdjęcia Grzegorza Ziemiańskiego z serii pt. „Kinooperator”. Bohaterem jest pan Ireneusza Sokół – ostatni kinooperator w Nowej Hucie w Kinie Sfinks. Mówi o sobie, że „jest chyba najstarszym z kinooperatorów w Krakowie i pierwszym w kolejce... tam do góry”.
Krakowska Witryna Fotograficzna ma duże szanse wpisać się na stałe w fotograficzny, wciąż niezaspokojony, obraz Krakowa.
________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl