Kompas Młodej Sztuki 2014 - wyniki rankingu

Wernisaż: 2014-11-27 19:00:00


Pierwsze miejsce w rankingu młodych polskich artystów zajęli ex aequo Ewa Juszkiewicz i Bartosz Kokosiński, którzy podzielili się nagrodą główną w wysokości 10 tys. złotych ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury - patrona merytorycznego.

Kompas Młodej Sztuki to organizowany co dwa lata ranking artystów, którzy nie przekroczyli 35. roku życia. Zwycięzcami poprzednich edycji byli Rafał Bujnowski, Wojciech Bąkowski i Radek Szlaga. W 2014 roku przyznano dwa pierwsze miejsca – Ewie Juszkiewicz i Bartoszowi Kokosińskiemu. Miejsce drugie i trzecie przypadły zwycięzcom poprzednich edycji - Bąkowskiemu i Szladze. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także Agnieszka Polska, Łukasz Jastrubczak, Jakub Julian Ziółkowski oraz Karolina Breguła.
Są nazywani artystami przyszłości, mają niebywałą wyobraźnię i raczej nie są zainteresowani wpisaniem się w konkretny trend czy nurt sztuki współczesnej, szukają własnych dróg. To indywidualiści, oryginalni i ciekawi i już często z liczącym się dorobkiem, doceniani przez krajową i zagraniczną krytykę i galerie  - tak o uczestnikach i laureatach konkursu powiedziała Kama Zboralska, która wraz z Piotrem Cegłowskim jest inicjatorką powstania Kompasu Młodej Sztuki i kuratorką wystawy.
Malarstwo Ewy Juszkiewicz nawiązuje do malarstwa niderlandzkiego, a zwłaszcza do portretów żyjącego w XV-wiecznej Brukseli malarza Rogiera van der Veydena. Artystka tworzy jakby repliki jego obrazów, ale portretowane postaci pozbawia głów, zastępując je dziwnymi tworami, np. naroślami w formie grzybów, woalami, pyskami zwierząt. To bardzo utalentowana malarka, w ubiegłym roku zdobyła Grand Prix na 41. Biennale „Bielska Jesień”, właśnie za niderlandzki portret „Girl in Blue”, a obecnie została zaproszona do udziału w wystawie prac stu malarzy przyszłości, jaka odbywa się właśnie w Londynie. Wystawa związana jest z publikacją "100 Painters od Tomorrow" - powiedziała Zboralska. Natomiast Bartosza Kokosińskiego interesuje przede wszystkim faktura, materia obrazu. W charakterystyczny dla siebie, dziwny sposób traktuje on blejtramy. Wygina je, wykręca, nacina, szarpie, zgina i wypycha dziwnymi przedmiotami. Krytycy nazywają go "twórcą walczym z obrazem".
Na drugim miejscu uplasował się Wojciech Bąkowski - artysta multimedialny w pełnym tego słowa znaczeniu - zaznacza Zboralska. Jest jednym z wychowanków zmarłego w tym roku wybitnego profesora Leszka Knaflewskiego. W 2007 roku wspólnie z Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim utworzył grupę artystyczną Penerstwo. W 2011 roku otrzymał nagrodę Paszport Polityki: za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu, za nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu "artysta multimedialny".
Trzecie miejsce dla Radosława Szlagi - artysty zaliczanego do grona najciekawszych malarzy polskich młodego pokolenia - zaznacza Zboralska. Szlaga czerpie motywy z popkultury, fascynują go mass media, chętnie sięga do sfery polityki, historii i religii. "Powstają prace, w których artysta miesza i łączy wszystko ze wszystkim, ale wrażliwie z intuicją rtystyczną" – oceniają krytycy.

Kompas Młodej Sztuki jest organizowany od 2008 roku jako suplement do Kompasu Sztuki - rankingu polskich artystów współczesnych, który przeprowadzany jest regularnie od 2007 roku. Obejmuje twórców zarówno żyjących, jak i zmarłych, uprawiających różne dyscypliny sztuki, których aktywność twórcza przypada na okres po 1945 roku.

Galeria prac


Powrót