Kolory tożsamości. Sztuka z kolekcji Toma Podla



Kolory tożsamości. Sztuka Polska z amerykańskiej kolekcji Toma Podla
 
Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie
Kuratorzy: Anna Król, Artur Tanikowski
Kurator ze strony Zachęty: Gabriela Świtek

Tom Podl jest Amerykaninem polskiego pochodzenia. Urodził się w Chicago, z wykształcenia jest inżynierem, z zawodu biznesmenem. Jego kolekcja należy do największych i najciekawszych zbiorów polskiej sztuki w Ameryce. Liczy blisko 200 prac - głównie obrazów olejnych i rysunków, a także gwasze, akwarele, litografie oraz rzeźby. Zbiór przechowywany jest w rodzinnym domu kolekcjonera w Seattle. Tom Podl po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1980 r i od tego czasu trwa jego kolekcjonerska pasja. Wszystkie dzieła składające się na jego kolekcję zostały nabyte poza granicami Polski: w Ameryce, Europie - głównie w Paryżu.

Większość prac jest pokazywana w Polsce po raz pierwszy. Po prezentacjach w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie w Zachęcie pokazywana jest jedynie część kolekcji - około 70 dzieł.
Trzon kolekcji stanowią obrazy przedstawicieli kolonii polskiej w Paryżu z początku XX wieku, z których wielu formowało potem międzynarodowe środowisko Szkoły Paryskiej m.in. Eugeniusz Zak, Leopold Gottlieb, Roman Kramsztyk, Joachim Weingart, Stanisław Eleszkiewicz, Zygmunt Menkes.
Istotną częścią kolekcji są dzieła artystów związanych z formacją młodopolską m.in. Władysława Ślewińskiego, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera, Kazimierza Sichulskiego oraz Józefa Pankiewicza i jego uczniów - Mojzesza Kislinga, Simona Mondzaina, a także członków Komitetu Paryskiego - kapistów - Jana Cybisa, Józefa Czapskiego i Hanny Rudzkiej-Cybisowej.
Nieliczny, lecz cenny jest zbiór obrazów i rysunków artystów dziewiętnastowiecznych m.in. Piotra Michałowskiego, Aleksandra Kotsisa, Józefa Chełmońskiego, Franciszka Żmurki.
W kolekcji Toma Podla znalazły się również obrazy Jana Lebensteina m.in. wczesne "figury osiowe" oraz bestie "przedpotopowe".

Wystawie towarzyszy katalog kolekcji opracowany przez Annę Król i Artura Tanikowskiego, wydany przez Muzeum Narodowe w Krakowie.


Wystawa czynna będzie do 1 stycznia 2002 
od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00
 
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót