KOLOR KOLOR KOLOR - Wystawa w Art New Media



 
26 listopada 2002r odbył się wernisaż wystawy, której nazwa trzykrotnie wymienia słowo KOLOR. Trzech artystów, których prace możemy oglądać, pozostają we wzajemnych relacjach. Jan Cybis był mistrzem Tadeusza Dominika, Jerzy Boniński uczniem T. Dominika. Prace trzech artystów. Trzech pokoleń polskiej sztuki koloryzmu. Co mają te prace wspólnego, czym się różnią? Łączy je wspólne podejście do określenia tego, co najważniejsze - do koloru, traktowanego jako wartość najwyższa i sama w sobie. Różnice widać w technice - od tradycyjnego olejnego malarstwa do grafik komputerowych. Różni tych twórców postawa artystyczna, ale spaja prymat koloru nad rysunkiem. 
  
 

Relacja Mistrz - uczeń, często niesie ryzyko uzależnienia i mimowolnego naśladownictwa. Tadeusz Dominik często mówił, że musiał mieć "silny kręgosłup", aby nie ulec pokusie twórczości swego mistrza Jana Cybisa. Jerzy Boniński wspominając lata nauki u Tadeusza Dominika podkreśla, że od swego profesora nigdy nie otrzymywał zaleceń i rozwiązań. T. Dominik pozwalał uczniom iść swoją drogą, zwracał im uwagę na problemy, nie podając przy tym gotowych formuł ich rozwiązania. Jerzy Boniński jest także pedagogiem warszawskiej ASP i mistrzem - kolejnych pokoleń artystów malarzy.
  
  
   
 
Wystawa połączona jest ze sprzedażą. Jeżeli powiemy Państwu, że ceny za wystawione prace są od poziomu dostępności "dla każdego", to obawiamy się, że mało, kto da temu wiarę. Najprościej przekonać się osobiście odwiedzając wystawę. Górny poziom cen jest oczywiście już na zasobny portfel.
Bez względu na komercyjny charakter, obejrzenie wystawy polecamy Państwa uwadze.
  

 

   
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

  

Tadeusz DOMINIK


 
 

Jan CYBIS
  
  

 
Jerzy BONIŃSKI
 

 
  

 Noty biograficzne:

 
Tadeusz Dominik - urodził się w 1928 w w Szymanowie. W 1953 ukończył warszawską ASP, na której od 1965 prowadził pracownię malarstwa.. Profesor ASP, wielokrotnie dziekan Wydziału Malarstwa. Studiował u J. Cybisa rozwijając zainteresowanie koloryzmem. Do końca lat 50-tych tworzył drzeworyty. W połowie lat 50-tych zaczął malować obrazy abstrakcyjne, zbliżone do informel. Do lat 70-tych maluje ekspresyjnie i spontanicznie. Późniejsze obrazy mają bardziej wyraźną, "kontrolowaną" formę. Niezmienną inspiracją była dla artysty natura,jej kolorystyka i bogactwo form. W następnych latach równolegle z malarstwem, uprawiał tkanie gobelinów, zajmował się też ceramiką a od niedawna tworzy grafikę komputerową W 1956 reprezentował polskie malarstwo na Biennale w Wenecji. W 1973 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. W 1979 r otrzymał tytuł profesora.Tadeusz Dominik jest jednym z najbardziej oryginalnych twórców współczesnego malarstwa polskiego i wybitnym kolorystą.

 
Jan Cybis - urodził się w 1897 r w Wróblinie na Śląsku Opolskim, zmarł w 1972 r w Warszawie. Studia artystyczne we Wrocławiu w latach 1920-21 w Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego pod kierunkiem O. Müllera, członka grupy Die Brücke, oraz w krakowskiej ASP u J. Pankiewicza / lata 1921 - 24 /. W twórczości swej był pod wpływem francuskiego impresjonizmu i koncepcji estetycznych Cezanne`a i Bonnarda. Po studiach, wraz z malarzami skupionymi w Komitecie Paryskim przebywał w Paryżu. Brał udział w wystawach kapistów w Galerie Zak w Paryżu i Galerie Moos w Genewie. W 1931 r wrócił do kraju. Inicjator nurtu kolorystycznego w polskim malarstwie. Dążył do stworzenia malarstwa o uniwersalnych walorach estetycznych. W twórczości dominowała kameralna tematyka: martwa natura, akt, pejzaż. Po wojnie wielobarwność obrazów zastąpiły zmatowiałe , utrzymane w jednym tonie szarości obrazy. Artysta stosował gruboziarnistą fakturę. W okresie powojennym ,prócz oleju, uprawiał też akwarelę i rysunek. W latach 1955-57 wykładał w WSSP w Gdańsku.

 
 

 
Jerzy Boniński -
urodził się w Warszawie w 1955; otrzymał dyplom w pracowni malarstwa prof.Tadeusza Dominika na warszawskiej ASP, na której pracuje od 1983. Brał udział w ruchu Nowej Ekspresji lat 80-tych. "Ekspresja lat 80-tych" (Sopot 1986), "Świeżo malowane " (Zachęta 1988). W swoich pracach często odwołuje się do awangardy z początku wieku.

    

Wystawa czynna do 11 grudnia 2002 r. 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót