Kobieca energia w służbie street artu
Wernisaż: 2013-06-27 18:00:00
W czwartek 27 czerwca w Olsztynie odsłonięto nowy mural - na ścianie budynku mieszczącego BWA Galerię Sztuki i Planetarium powstało w ostatnich dniach malowidło zatytułowane Kosmos. Układ heliocentryczny. Autorką projektu jest znana z oryginalnych realizacji w przestrzeni miejskiej artystka ukrywająca się pod pseudonimem NeSpoon. Mural wykonała z pomocą innego artysty street artu - Maniaca.
Jednocześnie, tego samego wieczoru odbył się wernisaż indywidualnej wystawy NeSpoon Szelest Myśli. Przez całe lato w sali kameralnej BWA oglądać będzie można jej wideo, malarstwo na płótnie oraz instalację zbudowaną z setek drobnych, białych porcelanowych płatków, wyeksponowanych ta specjalnie przygotowanym do tego stole, tak, by zachęcić widza do dotykania i przesuwania krążków, tak, aby wydawały dźwięk.
NeSpoon z powodzeniem łączy tradycyjną technikę ceramiki z malarstwem, czy raczej szeroko rozumianym grafitti. Wszystkie etapy tradycyjnego procesu ceramicznego wykonuje samodzielnie, od podstaw. Lepienie, suszenie, szkliwienie i wypalanie trwają zwykle aż kilka tygodni. Choć jest to proces pracochłonny, wymagający wielu starań, sprawia on artystce wiele radości. NeSpoon nie tworzy w samotności, zwykle pracuje siedząc w domu lub pracowni wspólnie z przyjaciółmi.
Myśli NeSpoon lepiła w spokojnym, miarowym tempie przez całą zimę, słuchając muzyki, wyciszając się, zerkając czasem na telewizję czy rozmawiając z rodziną. Dawniej w długie zimowe wieczory kobiety robiły swetry na drutach i haftowały. To ten sam rodzaj spokojnej, medytacyjnej, kobiecej energii kreacyjnej. Jest jednak jeszcze jeden aspekt tej realizacji: aspekt przygotowywania domowego jedzenia, pieczenia chleba, ciepła domowego pieca, kuchni, jako energetycznego centrum wszechświata. To aspekt fizycznie obecny także w domu NeSpoon: pomimo, że artystka mieszka w nowoczesnym bloku, niemal stale pracują tam dwa piece: ten do ceramiki i ten kuchenny, gdzie NeSpoon często piecze ciasto i chleb i ten zapach wciąż unosi się wokół.
Większość jej realizacji powstaje w przestrzeni publicznej, zawsze z myślą o konkretnej lokalizacji. Swoje pomysły dostosowuje do zastanego kontekstu- czy to będzie ściana budynku o ciekawej fakturze, drzewo z oryginalnym układem sęków, czy wnęka w murze- NeSpoon zawsze podkreśla ich specyfikę, klimat. Jej twórczość jest nierozerwalnie związana z miejscem, w którym powstaje Niezwykle istotna jest dla niej kolorystyka otoczenia, w dużej mierze decydująca o dobieranych później ceramicznych szkliwach.
Jak twierdzi NeSpoon Street Art pociągał ją od zawsze, jednak nie widziała siebie przemykającej ciemną nocą po bocznicy kolejowej z puszką farby w ręku. Pewnego dnia przyszło jej do głowy, aby pokazać w przestrzeni publicznej to, co jest jej drugą pasją- ceramikę. Później doszedł również motyw koronki. NeSoon w jej działaniach w pośredni sposób pomaga jeszcze jedno, w gruncie rzeczy wspaniałe, a współcześnie lekceważone rzemiosło artystyczne: koronczarstwo. Artystka, pokazując swoje działania na całym świecie, często słyszy, że inspirują ją: marokańska ceramika albo tybetańskie mandale, tymczasem większość jej prac to po prostu odciski tradycyjnie polskich koronek w glinie.
Powrót