Kazimierz Twardowski - Malarstwo - Stara Kordegarda
Otwarta 14 listopada w Starej Kordegardzie wystawa obrazów Kazimierza Twardowskiego zatytułowana po prostu
Malarstwo prezentuje pejzaże w technice akwareli.
W delikatnych, melancholijnych obrazach zaklęte są polskie góry, Dunajec, kwiaty, krajobrazy Norwegii. Artysta posługuje się głównie paletą niebieskawych szarości, akordami brązów, zieleni i bieli tworząc atmosferę mglistej nostalgii, w której dematerializują się motywy. Formy są rozmyte i pozbawione struktury, istnieje cień i barwa, układające się w impresje natury. Prostota i mistrzowskie wykorzystanie właściwości akwareli pozwalają rozkoszować się romantycznym wzruszeniem, jakie budzą obrazy Kazimierza
Twardowskiego.
Wojciech
Kotasiak tak pisze o pracach:
gdy patrzę na te wspaniałe dzieła artysty, nie mogę oprzeć się przekonaniu, że mam do czynienia z
mistrzem, którego bez obaw można porównać do najlepszych, polskich akwarelistów. Kazimierz Twardowski nie obawia się pomówień o tradycjonalizm podejścia do tematu czy stosowanej techniki.
Artysta nie rezygnuje z mimetycznego, ale nie fotograficznego, odtwarzania rzeczywistości. Jego obrazy zajmują w tradycji pozycję między romantyzmem a lirycznym realizmem wyrażając olśnienie naturą. Taka postawa jest wręcz odwróceniem się od naszej poprzemysłowej epoki, w której dominuje chaos, symboliczność i nieokreśloność. Krajobrazy
Kazimierza Twardowskiego wyrażają spokój, który emanuje z nieruchomego piękna gór, a dobór plam barwnych i linii dopełnia poczucia harmonii i ukojenia.
Część obrazów jest wykonana w technice własnej.
Tradycyjna sztuka pejzażu ma swój początek w ciszy. Jej spokój i harmonia wyrażają Wieczną Prawdę przez kształty należące do świata. Źródłem obrazu jest świat ciszy obejmujący każdy dźwięk. Człowiek znajduje się pomiędzy dwoma światami ciszy: narodzin i śmierci. Istnieje specyficzna dialektyka między dźwiękiem a życiem. Prawdziwym bytem jest to, co istnieje w ciszy, a to, co słyszymy, i najczęściej dlatego uznajemy za prawdziwe, jest tylko ułudą. Życie ludzkie jest nieodłącznie związane z dźwiękiem, hałasem i znaczenia nabiera w chwilach, kiedy jednoczy się z ciszą.
Wernisaż uświetniła wizyta Ambasadora Królestwa Norwegii - pana
Stena Lundbo, który wraz z rodziną przybył na wernisaż w charakterze
bliskich przyjaciół artysty. Uroczystą mowe wygłosił natomiast
Dyrektor Zespołu
Pałacowego Łazienek - prof. Kwiatkowski.
Wernisaż wystawy był także dla wielu okazją do wypróbowania różnorodnych
herbat sponsora wystawy - firmy Dilmah.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Kazimierz Twardowski - urodzony w 1952r. w Olszynce koło Nowego Sącza. Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa w 1977r. Od 1975 obrazy prezentowane na wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Obrazy w zbiorach muzealnych w Polsce i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Japonii, Kanadzie, Meksyku i Norwegii.
Artysta urodzony w 1952r. w Olszynce koło Nowego Sącza. Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa w 1977r. Od 1975 obrazy prezentowane na wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Obrazy w zbiorach muzealnych w Polsce i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Japonii, Kanadzie, Meksyku i Norwegii.
Inne wydarzenia Galerii
13 sierpnia - 07 września
Seweryna Gugała-Stolarska i...
Wystawa tkaniny i malarstwa
12 maja - 22 czerwca
Hadassah Emmerich - Salon
Jest to kolejna wystawa z cyklu „Pokój z widokiem”…
11 grudnia - 04 stycznia
DOMINIKA MAKOWSKA -...
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl