Klima Bocheńska, pracująca w bardzo szybkim cyklu wystawienniczym, 26 listopada otworzyła nową wystawę. Specyficzne, monumentalne, pofabryczne wnętrze galerii wymaga szczególnie uważnego wyboru obrazów. Oleje Katarzyny Domańskiej z cyklu Kwiaty są piękne stanowiące barwny, kontrelement zimnych ścian, intrygująco się w nich prezentują.
Duże płótna precyzyjnie pokryte farbą przedstawiają storczyki w fotograficznym zbliżeniu. Artystka malując korzysta z fotografii kwiatów, której specyfikę poniekąd przenosi na płótno. Charakterystyczne dla fotografii głębia ostrości i określoność cieni są zachowane w obrazach. Można je rozpoznać w specyficznej nieostrości, rozmyciu szczegółów w płaszczyznach, które znajdują się jeszcze w polu widzenia oka, ale już nie obiektywu.
Katarzyna Domańska prezentuje indywidualny styl, głęboko jednak związany ze współczesną kulturą. Intensywne, nasycone jaskrawe barwy, jednolita faktura, duży, wyrazisty wzór narzucają skojarzenia z projekcjami multimedialnymi bardzo często wykorzystywanymi podczas imprez popkultury. Obok tego, kwiaty Domańskiej zdają się być gotowym motywem do przeniesienia na ubrania najbardziej wziętych projektantów mody pracujących dla ekskluzywnych sklepów.
Te skojarzenia wskazują to na to, że obrazy Domańskiej są wynikiem myślenia podobnego do tego, które kieruje współczesną multimedialną, wirtualną kulturą. Potrzebne są niezwykle konkretne, wyraziste elementy, które uwiarygodniały by przeżycie i stawiały je w
innym szeregu niż nierealne doświadczenia w sieci, czy choćby wyobraźni. To zadanie spełniają
te kwiaty. Zakwitają jako niezaprzeczalna prawda natury.
Malarstwo Katarzyny Domańskiej zawiera w sobie ciekawą dialektykę między różnymi płaszczyznami rzeczywistości i jej postrzegania. Po pierwsze, znamienny jest fakt, że Domańska nie maluje z natury, ale z fotografii, czyli zapośredniczenia natury i tworzy kolejną warstwę, którą można jeszcze dalej wykorzystać. Jednocześnie, nazywa kwiaty przedmiotami codziennego użytku zwracając uwagę na naszą ślepotę na piękno, równocześnie komentując konsumpcyjność naszego życia . Coś podobnego kryje się w innych ikonach popkultury i wyznacza mechanizm ich funkcjonowania. To wpisanie w psychologiczne i socjologiczne realia naszej codzienności, czyni obrazy Domańskiej atrakcyjnymi.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Katarzyna Domańska - urodziła się w 1972 r. w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego oraz w pracowni rzeźby prof. Gustawa Zemły. Dyplom uzyskała w 1995 r. Od roku 1995 brała udział w licznych prestiżowych wystawach zbiorowych oraz w wystawach indywidualnych. Finalistka
konkursu “Obraz roku 2002”. W tym roku bierze udział w Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji.
Urodziła się w 1972 r. w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego oraz w pracowni rzeźby prof. Gustawa Zemły. Dyplom uzyskała w 1995 r.
Brała udział w licznych wystawach w Polsce oraz Nowym Jorku, Londynie, Florencji, w tym w Królikarni, w oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie dwa razu została laureatką konkursu "The Painting of the Year“, została wybrana do udziału w Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji, trzy razy została finalistką Narodowego Festiwalu ?The Supermaket of Art“, oraz ma na swoim koncie wystawy indywidualne w takich galeriach jak: Bochenska Gallery, Fabryka Trzciny, Flying Gallery. Jej obrazy były publikowane w wielu mediach takich jak: ELLE, Artinfo, Sztuka, Warsaw Business Journal, Rzeczpospolita, Twój Styl. Informacje o wystawach oraz wywiady były emitowane w głównych telewizyjnych programach informacyjnych takich jak m.in: TVN24, Wiadomości, Panorama.
Inne wydarzenia Galerii
15 września - 04 października
Ewa Trafna - Byłam cząstką...
Miasta rodzą się, rozkwitają i umierają. Żyją tak długo jak…
20 października - 01 listopada
Biennale Młodej Sztuki...
Biennale Młodej Sztuki Europejskiej - SUPERMARKET SZTUKI V/1…
04 - 18 października
Jan Tyniec - W kręgu czasu...
Prezentowane prace Jana Tyńca pochodzą z portfolio…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl