Julian Henryk Raczko - FRAGMENTY - Program




Wystawa w Galerii Program ukazuje fragmenty bogatej twórczości, niezwykłego artysty Juliana Henryka Raczko. Znajduje się na niej wybór obrazów, rysunków i grafik, które są opracowaniem zawsze tych samych zagadnień: światła i przestrzeni.
Niejako „zawodowa” fascynacja Raczki – zanim został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków studiował i pracował na Politechnice – fizycznymi zjawiskami, fenomenami światła i przestrzeni, przeniesiona na grunt artystyczny przyniosła ciekawe i godne uwagi efekty. 
 
Naukowa wiedza i świadoma percepcja zjawisk poparte analitycznym, laboratoryjnym podejściem zaowocowały zgeometryzowanymi, wysoce artystycznymi „wykresami” światła i przestrzeni. Prace Raczki można zaliczyć do nurtu abstrakcji geometrycznej, a jej matematyczno – fizyczne podłoże każe jej zawsze dążyć do matematycznego ideału – harmonii.
Nierozerwalnie związane geometria i przestrzeń mogą być jednak przedstawione co najmniej dwojako, co wykorzystuje Raczko. Najbardziej konwencjonalne przedstawienie, to, to dwuwymiarowe. Jednak istnieje również wielowymiarowość wprowadzana poprzez uwzględnienia jeszcze jednej jakość związanej z przestrzenią – czasu. Stąd skłębione linie na pracach Raczki obrazują czasoprzestrzeń – bardzo skomplikowaną strukturę, w wyimkach wydającą się być może chaosem, jednak w całości zbudowaną według wzoru. Z tego powodu na obrazach i grafikach zawsze istnieje pewne symetria, czy powtarzalność.
  
   
 


Kategorie czasu i przestrzeni nie są używane tylko w naukach ścisłych, lecz od zarania dziejów funkcjonują w dyskursie filozoficznym i metafizycznym. Również Raczko zmierza ku tym obszarom i rozwojowi duchowemu. Stąd niektóre z prac obrazują wzrastanie, przekształcanie duchowe dążące również do harmonii. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
Bo to ona jest zasadą łączącą naukę i ducha. A dla jej zbudowanie nie bez znaczenia pozostaje operowanie przeciwstawnymi sobie jakościami: czernią – bielą, światłem – ciemnością, poziomem – pionem, kołem – kwadratem. Te dopełniające się formy muszą się pojawić, aby możliwe było zrównoważenie, balans, czyli doskonała harmonia.

      
 Wybrane prace:
 

   
 
 
 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
 
Julian Henryk Raczko - urodził się 2 stycznia 1936 r. w Warszawie. Ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie w latach 1960–1971 pracował jako asystent. 1963–1965 odbył studia malarstwa jako wolny słuchacz pod kierunkiem m.in. Jana Betleya i Aleksandra Kobzdeja, profesorów ASP w Warszawie. 1965 został przyjęty do ZPAP. 1967 założył z malarzami, członkami Okręgu Warszawskiego ZPAP, Grupę 7. Grupa istniała trzy lata. 1979 współtworzył stałą galerię polskiej sztuki współczesnej przy Ośrodku Kultury w Garwolinie. 1989–2001 prowadził pracownię rysunku dla studentów III, IV i V roku na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. 5 marca 1992 otrzymał kwalifikację I stopnia w dziedzinie grafiki (Wydział Grafiki ASP w Warszawie). 28 października 1994 otrzymał kwalifikację II stopnia w dziedzinie sztuki plastycznej (Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP we Wrocławiu).1996–1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. 17 sierpnia 1999 prezydent RP nadał artyście tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. 

    
Wystawa czynna do 26 maja 2004
  

  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót