7 czerwca 2003 roku mija okrągła rocznica powołania do życia pierwszego na świecie publicznego muzeum narodowego otwartego dla wszystkich zwiedzających, bez względu na status społeczny. Wstęp do muzeum był bezpłatny i tak jest do dziś.
Muzeum mieści się w monumentalnym klasycystycznym gmachu w centrum Londynu przy Great Russell Street
/www.thebritishmuseum.ac.uk/.
Zbiory tego muzeum należą do najbogatszych na świecie. Wspaniałe kolekcje starożytnej sztuki asyryjskiej, prekolumbijskiej, starożytnego Egiptu i Grecji, sztuki Dalekiego Wschodu, zbiory etnograficzne, numizmatyczne.
Najznamienitsze arcydzieła zostały pozyskane w XIX. W tym okresie Wielka Brytania była bezkonkurencyjnym supermocarstwem światowym. Toteż w znacznej mierze dzięki swej imperialnej pozycji pozyskiwano na rzecz muzeum obiekty, które do dziś są przedmiotem kontrowersji między United Kingdom a jej pierwotnymi właścicielami. Najsłynniejszy spór towarzyszy rzeźbom greckim z ateńskiego Partenonu. Rzeźby wywiezione z
Grecji przez lorda Elgina na początku lat 20-tych XIX wieku, autorstwa, jak się przypuszcza uczniów Fidiasza, są przedmiotem starań rządu Grecji o ich powrót na historyczne miejsce.
W British Museum znajduje się też słynny Kamień z Rosetty ( od 1801 roku) znaleziony w 1799 r w czasie wyprawy Napoleona do Egiptu. Bazaltowa stela z 196 r p.n.e. z inskrypcją w trzech zapisach: hieroglify, pismo demotyczne i greckie, umożliwiła genialnemu francuskiemu językoznawcy Champollionowi odczytanie pisma egipskiego - hieroglifów.
Co roku ponad 5 milionów ludzi odwiedza British Museum. W dniu 250-lecia udekorowano gmach jubileuszową wstęgą, a na dziedzińcu przed budynkiem odbywały się koncerty i turnieje rycerskie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl