Jerzy Tchórzewski, Rysunki - wystawa w PDA Sztuka



 
Dnia 20 marca 2003 w warszawskiej Galerii Polskiego Domu Aukcyjnego „Sztuka” miał miejsce wernisaż wystawy prac Jerzego Tchórzewskiego, zatytułowanej "Rysunki"

W galerii wystawiono prawie osiemdziesiąt rysunków artysty, pochodzących ze wszystkich okresów jego działalności. Pokazano także kilka obrazów malarza.
Jest to wystawa wyjątkowa, jako że Tchórzewski nigdy nie myślał o publicznej prezentacji swoich rysunków, do której jednak doszło dzięki staraniom przyjaciół artysty i jego syna – Krzysztofa Tchórzewskiego. 
  
   
Wyjątkowość tej wystawy polega również na odkryciu pewnej intymności twórczej Tchórzewskiego, lecz bynajmniej nie jest to demaskacja uczuć artysty, ale afirmacja jego nieposkromionej wyobraźni, której dawał wyraz właśnie w swoich rysunkach. A są to rysunki ascetyczne w sferze koloru, kreślone atramentem i piórkiem na papierze. I tak, jak ich barwa stoi w opozycji do agresywnych, kontrastowych fakturowo i kolorystycznie płócien, tak w swojej surrrealistyczno-symbolicznej warstwie znaczeniowej wyraźnie nawiązują do wczesnej, fantastycznej i baśniowej tematyki obrazów artysty czy późniejszej, gwałtownej i brutalnej manifestacji form.
  
 
Jednak owe wpływy symbolizmu, secesji i surrealizmu w twórczości Tchórzewskiego czy nawet echa późno kubistycznej abstrakcji dalekie są od duchowych pejzaży G. Klimta, J. M. Olbricha, M. Duchampa czy L. Lewickiego. Owe wpływy raczej znajdują swój wyraz w kształtach uproszczonych, swobodnych lub w ich ekspresywnej deformacji, w żywiołowej fakturze i agresywnych kontrastach barw ciepłych z zimnymi. Jego prace to swoisty dokument przeżyć, kwit autentyczności doznań i reakcji na zastaną rzeczywistość.
  
 
 
Rysunki po części stanowiły prefigurację późniejszych obrazów, jednak w większości, jak dowiadujemy się z notki prasowej wystawy, były to „’wariacje’ na temat płócien już istniejących”. I tak, nieliczne obrazy obecne na wystawie występują w porównaniu do rysunków, bądź jako ich późniejsza realizacja, bądź jako matryca surrealistycznych poszukiwań, cytując artystę z materiałów promocyjnych galerii, wieloprzestrzeni współczesnego życia.
 
      
  
   

  
    
 

 
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:
 

    

 
 
 
 
  
 
  

  
 
 
 
 

  
  Nota biograficzna:

      
Jerzy Tchórzewski
- urodził się w 1928 r w Siedlcach, zmarł w 1999 r w Warszawie. studia w krakowskiej ASP. Związany z Grupą Krakowską, debiut w 1948 r na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. wystawiał też razem z międzynarodową grupą Phases. Wziął udział w wystawie w warszawskim Arsenale "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w 1955 r, gdzie zdobył nagrodę. W Warszawie na stałe od pierwszych lat 50-tych - pracuje jako pedagog na ASP do czasu przejścia na emeryturę w 1998 r. W 1986 r otrzymał niezależną Nagrodę im. Jana Cybisa. Malarstwo artysty bliskie surrealizmowi od wczesnej młodości - fantastyczne stwory i postacie w wyimaginowanych pejzażach -ewoluowało w kierunku abstrakcji, katastroficzne wizje kosmicznych zderzeń i erupcji.Od lat 70-tych podejmował tematykę religijną.

    
 
Wystawa czynna do 22 kwietnia 2003
   
   
Tekst i zdjęcia: Łukasz Wójcicki
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
  
  



Galeria prac


Powrót