Jerzy Stajuda - malarstwo i rysunek - wystawa prac
7 listopada 2001 Salon Sztuki Współczesnej REMPEXu zaprezentował
wystawę prac zmarłego w 1992r. Jerzego Stajudy.
Na wernisaż wystawy stawiła się licznie zgromadzona publiczność, która
została już przyzwyczajona do faktu, że galeria REMPEXu prezentuje
doskonały program wystawienniczy. I tym razem nie można było wyjść
zawiedzionym z wystawy, bowiem zgromadzone prace artysty stanowiły
niezwykły materiał retrospektywny.
Wystawę otworzył prezes Domu Aukcyjnego - pan Marek Lengiewicz wraz z
kierowniczką galerii - panią Izą Rusiniak. Rodzina artysty, choć
obecna była na wernisażu, niestety nie dała sie przekonać do wystąpienia
przed publicznością.
Przybyli goście oglądając prace Jerzego Stajudy mieli nieczęstą
okazję podziwiania tylu prac tego artysty zebranych w jednym miejscu.
Prezentowane akwarele potwierdzały doskonałość i perfekcję jaką
osiągnął Stajuda w tej właśnie technice malarskiej.
Na wystawie prezentowane są także prace olejne. Co z pewnością każdy
zauważył, prawie niczym nie odbiegają one od akwareli pod względem
wizualnego ich odbioru. Obrazy olejne u Stajudy, jak zostało to
powiedziane na wernisażu, stanowia bowiem pochodną tego czym artysta
zajmował się najchętniej, czyli akwareli. Wszystkie obrazy zdają się
spływać mokrymi farbami, tworzą w ten sposób niesamowity efekt
przechodzenia i przenikania się malowanych płaszczyzn.
" ...Przyczyna i sens malarstwa są wbrew pozorom dużo mniej humanitarnej
natury i zasadza się, co bardzo mocno chcę podkreślić - na sobkowskiej ciekawości, trochę podobnej do ciekawości naukowca(...). Malarza mianowicie ciekawi, na czym polega splot warunków, sprawiających, że elementy układane na płaszczyźnie niekiedy potęgują się, zamiast zwyczajnie sumować, że następuje wtedy przemiana substancji, przedmiot materialny zmienia się w mentalny, powstaje nowa wartość. Gra jest niemożliwa do wyczerpania. " Jerzy Stajuda
Wystawie towarzyszy katalog w opracowaniu kierownika galerii - Izy Rusiniak.
Jerzy Adam Stajuda - urodził się w 1936r w Falenicy pod Warszawą, zmarł w 1992r w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, dyplom obronił w 1959 r u prof. Bohdana Lacherta. Debiut malarski w 1957 r na wystawie Wydziału Architektury PW. W tym samym roku zadebiutował także jako krytyk w piśmie "Za i Przeciw". W początkowym okresie swojej twórczości był pod wpływem swego mistrza i przyjaciela Artura Nachta-Samborskiego, szukał też inspiracji w twórczości Paula Klee. Z czasem wypracował własną i nie poddającą się modom stylistykę. Prace artysty przedstawiały świat struktur, imaginacyjnych pejzaży, wizji archaicznego świata przyrody. Artysta pozostawił bogatą spuściznę rysunkową, często o charakterze osobistego notatnika. Druga pasją artysty była krytyka artystyczna. Publikował artykuły we "Współczesności", "Przeglądzie Artystycznym", "Przeglądzie Kulturalnym", "Więzi", "Ty i ja". Nie znosił koniunkturalizmu i manipulatorstwa, miał odwagę publicznie głosić osobiste poglądy nie ulegając autocenzurze i naciskom. Aktywność krytyczna artysty została mocno ograniczona po1968 r. W 1991 r otrzymał Nagrodę nowojorskiej Fundacji im. A. Jurzykowskiego. Często wystawiał za granicą, gdzie przez długi czas jego twórczość była bardziej znana niż w kraju. W 1993 r miała miejsce retrospektywna wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Urodził się w 1936r w Falenicy pod Warszawą, zmarł w 1992r w Warszawie.
Malarz, rysownik, krytyk i pedagog. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, dyplom obronił w 1959 r u prof. Bohdana Lacherta. Debiut malarski w 1957 r na wystawie Wydziału Architektury PW. W tym samym roku zadebiutował także jako krytyk w piśmie "Za i Przeciw". W początkowym okresie swojej twórczości był pod wpływem swego mistrza i przyjaciela Artura Nachta-Samborskiego, szukał też inspiracji w twórczości Paula Klee. Z czasem wypracował własną i nie poddającą się modom stylistykę. Prace artysty przedstawiały świat struktur, imaginacyjnych pejzaży, wizji archaicznego świata przyrody. Artysta pozostawił bogatą spuściznę rysunkową, często o charakterze osobistego notatnika. Druga pasją artysty była krytyka artystyczna. W latach 1957-1968 publikował artykuły we "Współczesności", "Przeglądzie Artystycznym", "Przeglądzie Kulturalnym", "Więzi", "Ty i ja". Nie znosił koniunkturalizmu i manipulatorstwa, miał odwagę publicznie głosić osobiste poglądy nie ulegając autocenzurze i naciskom. Aktywność krytyczna artysty została mocno ograniczona po1968 r. Często wystawiał za granicą, gdzie przez długi czas jego twórczość była bardziej znana niż w kraju. W 1993 r miała miejsce retrospektywna wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Prowadził także pracownię rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach w kraju (w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi) oraz w kilku znaczących za granicą (w Museé d’Art Moderne w Paryżu, Städische Kunstgalerie w Bochum).
Stajuda był znawcą muzyki, wirtuozem-amatorem i kolekcjonerem muzyki poważanej, nigdy nie próbował przenosić muzyki w malarstwo.
Stajudzie jeszcze za życia towarzyszyła legenda środowiskowa, na którą składała się jego dziwność, niezależność i osobność. Ważną rolę w kreowaniu tej legendarnej biografii odegrało mieszkanie Stajudy w Warszawie prz ul. Wiejskiego, rodzaj salonu artystycznego, ale przede wszystkim miejsce tworzenia.
Inne wydarzenia Galerii
19 września - 14 października
Adam Marczyński - wystawa...
Na wystawie można obejrzeć tak charakterystyczne dla Adama…
12 czerwca
JERZY PANEK - Spojrzenie w...
Pokazywane na wystawie pastele pochodzą z 1999 i 2000 roku,…
07 - 30 listopada
Jerzy Stajuda - malarstwo i...
Na wystawę składa się ok. 40 prac tego artysty…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl