Jerzy Mierzejewski - Malarstwo - Art NEW media




Malarstwo Jerzego Mierzejewskiego ma liczne grono wielbicieli. Nie są to osoby przypadkowe. Ta skupiona, jakby natchniona twórczość, gromadzi wokół siebie ludzi o wyjątkowej wrażliwości. I choć na wernisażu było głośno i gwarno, to jednak specyficzna atmosfera kontemplacji towarzyszyła oglądającym wystawę. Patrząc na obrazy Mierzejewskiego wszyscy mieli wrażenie, że świat zatrzymał się w miejscu, a wnętrze galerii wypełnione płótnami artysty funkcjonuje poza czasem, i poza przestrzenią. 

Ekspozycja w Art NEW media może być uznana za mikro-retrospektywę. Dorobek artysty jest ogromny i prezentować można by go w galerii po wielokroć większej niż wnętrze przy Krakowskim Przedmieściu, niemniej jednak ekspozycję skomponowano z obrazów pochodzących niemal ze wszystkich okresów twórczości Mierzejewskiego. Znalazły się tu prace najnowsze, ale także obrazy z wcześniejszych etapów rozwoju artystycznego, począwszy od lat 40. aż po lata 80. XX w. Są wśród nich oczywiście pejzaże, najbardziej dla artysty typowy gatunek, z którym najczęściej jest kojarzony, ale także mniej znane portrety oraz specyficzne prace inspirowane motywami mitologicznymi. Wszystkie utrzymane w charakterystycznej dla Mierzejewskiego, zamglonej tonacji, budowane poprzez delikatne przejścia tonalne i konstruowane na zasadzie kulisowej perspektywy. Ich dobór zadowoli miłośników malarstwa artysty, a tym którym jeszcze sztuka Mierzejewskiego nie jest znana, umożliwi kontakt z reprezentatywnym wycinkiem twórczości tego wybitnego artysty.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  
     
     

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Jerzy Mierzejewski (ur. 1917 r.) - w latach 1937-1939 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego. Dyplom uzyskał w 1956 r. W latach 1944-1946 uczestniczył w organizacji i pierwszych wystawach Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1954-1960 był prezesem sekcji malarskiej Związku w Warszawie. Związany był również z Wyższą Szkołą Teatralną i Filmową w Łodzi, gdzie pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego, Wydziału Reżyserii, a także prorektora Szkoły. W 1976 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1990 r. profesorem zwyczajnym. Przez długi czas przebywał za granicą, wiele wystawiał w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Niemczech. Pod koniec lat 80. artysta powrócił na stałe do Polski. W 2004 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się duża wystawa Mierzejewskich - Jerzego, jego brata, Andrzeja oraz ich ojca, Jacka. W 2006 r. Jerzy Mierzejewski otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa PWSFTviT w Łodzi.

Wystawa czynna do 12 maja 2007

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót