Jerzy Markiewicz - Galeria Stara Prochownia




Świat twórczości Jerzego Markiewicza to świat bajkowy, świat dziecięcej wyobraźni, inspirowany sztuką ludową. Jego zainteresowania były rozległe. Malował obrazy olejne, rzeźbił w drewnie i glinie, wypalał barwną ceramikę, projektował wielopostaciowe, miniaturowe sceny teatralne i obyczajowe, zajmował się ilustracją książkową i rysunkiem, pisał bajki, które samodzielnie ilustrował. 

Cały czas poszukiwał form adekwatnie wyrażających jego osobisty stosunek do otaczającej rzeczywistości. Intensywne przeżywana codzienność owocowała w pracach formą uproszczoną, przetworzoną i kubizującą w rzeźbach, znacznie bardziej dekoracyjną w ceramice, balansującej na granicy obiektu użytkowego. Liczne włóczęgi po polskich wsiach dawały dodatkowy impuls do tworzenia form wywiedzionych wprost z ludowych sprzętów i zabawek. 

Jego ilustracje, tworzone zarówno do bajek własnych, jak i innych autorów tworzyły fantastyczne, wyraziste kolorystycznie i narysowane świetną kreską światy. Honorowany licznymi nagrodami w konkursach ilustratorskich, trafiał nie tylko do dziecięcej wrażliwości, ale i do mentalności ludzi dorosłych, którzy w pozornie naiwnych rysunkowych opowieściach rozpoznawali mini-traktaty o sprawach ważnych, ponadczasowych i ostatecznych.

 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    


 
 
 
 
 
 

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Jerzy Markiewicz (1928-2003) - żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wieloletni redaktor naczelny dwutygodnika „Traktor”. Rzeźbił w glinie od 1961 r. Jego pierwszą formę ceramiczną wystawiła Zachęta w 1966 r. Później zaczął robić ilustracje, początkowo do „Traktora”. Uczestniczył ogólnopolskich konkursach na projekty ilustracji książek dla dzieci. W 1975 r. został przyjęty na podstawie przedłożonych prac do Sekcji Grafiki ZPAP. Tworzył dziesiątki ulotnych rysunków, stanowiących komentarz do otaczającego świata. Około 1989 r. zaprzestał ilustrowania książek, koncentrując się na malarstwie.

Wystawa czynna do 1 czerwca 2006
________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót