Jarosław Wójcik - malarstwo w Galerii Promocyjnej




Aktualnie w Galerii Promocyjnej można oglądać bardzo ciekawą wystawę - malarstwo Jarosława Wójcika. 
Niekonwencjonalnych kształtów płótna pokryte są gęstymi, nasyconymi, intensywnymi barwami. Formalne wyjście poza standardowe ramy jest wynikiem nie tylko formalnego poszukiwania. 
Obrazy Wójcika są symboliczne, a w rozszyfrowaniu ich znaczenia pomagają nadane przez artystę tytuły. 
 
 
W większej sali galerii eksponowane są obrazy, na których stałym motywem jest drabina do nieba. To znaczy, że ludzie – zaznaczeni symbolem graficznym - mają możliwość wejścia do nieba. Towarzyszą im anioły, również ujęte jako uproszczona, zgeometryzowana forma. Mistyka Wójcika przybiera jak na mistykę, zupełnie niespodziewaną, poniekąd abstrakcyjną formę, gdyż brak łatwo rozpoznawalnych podmiotów i przedmiotów. Jednak w kontekście Witkacego i jego teorii Czystej Formy zaczyna się dostrzegać inną, możliwą płaszczyznę tego przekazu. Według Witkacego sztuka objawiająca Tajemnicę Istnienia nie może odwzorowywać form rzeczywistości, gdyż nie tak przecież wygląda świat absolutny. Bezpośrednio doznany, zobaczony świat Tajemnicy Istnienia musi przybrać zaskakującą formę, bo jest przecież nam nie znany i nie dający się zamknąć w formach, z którymi obcujemy na co dzień. I tak jest u Wójcika. 
 



Takie obrazowanie symbolami jest też właściwe artystom z kultur pierwotnych, którzy w ten sposób wyrażają swoją religijność, swój kontakt z nienazwanym i nieopisanym. To znamienne, że wyobraźnia, czy intuicja człowieka starającego się wyrazić wizję na poły religijną, na poły filozoficzną kieruje go ku uproszczonym, zabstrakcjonizowanym formom. Obrazy Jarosława Wójcika nieco szokują, wprowadzają niepokój – metafizyczny, być może – magnetyzują na pewno.
 
 

      
 Wybrane prace:
 

   
 
 
 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
 

Jarosław Wójcik, ur. 1957, studia w latach 1978-1983 na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie i Krakowie pod kierunkiem profesorów: Jacka Sienickiego, Tadeusza Brzozowskiego i Jerzego Nowosielskiego. Dyplom z wyróżnieniem w 1983r. w pracowni prof. Jacka Sienickiego. W latach 1984-1990 dydaktyk na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. W latach 1984-85 i 1990 stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
 
 
 
 
 


 
WYSTAWY INDYWIDUALNE:
1984 – Galeria Forum, Warszawa
Galeria Studio, Warszawa
1986 – Galeria BWA, Wrocław
Galeria Nad Studnią, Galeria BWA, Głogów
1987 – Galeria Sztuki Współczesnej Desa, Warszawa
Galeria BWA, Puławy
1988 – Galeria EL, Elbląg
Galeria Na Pięknej, Warszawa
1989 – Galeria PN, Warszawa
Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
Galeria BWA, Poznań
1990 – Galeria Still und Bruch, Berlin
1991 – Galeria Promocyjna, Warszawa
Galeria BWA, Łódź
1992 – Galeria PN, Warszawa
Galeria Kont, Lublin
1999 – Galeria PN, Warszawa
2000 – „Anioły Czasu”, Stara Odlewnia d. Zakładów Norblina, Warszawa


    
Wystawa czynna do 30 kwietnia 2004
 
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót