Jarosław Modzelewski - WizyTUjąca Galeria




To był wieczór wyjątkowy. Po raz kolejny Klub Twórców Reklamy zorganizował w Warszawie Polski Festiwal Reklamy KTR. A ponieważ związki reklamy, zwłaszcza wizualnej oraz sztuki są ścisłe, a autorzy zawodowo uprawiający reklamę często prywatnie realizują się na polu fotografii, malarstwa czy wideo, to nie dziwi fakt, że w programie Festiwalu znalazło się kilka ekspozycji: wystawa fotografii Karoliny Breguły w Galerii 65, malarstwa Jarosława Modzelewskiego w wizyTUjącej Galerii, fotografii Pawła Żaka oraz rzeźby Sylwestra Ambroziaka w Instytucie Francuskim oraz fotografii Nacho Lopeza w Królikarni.

Z racji na rangę i dorobek artysty na plan pierwszy wszystkich ekspozycji wysunęło się malarstwo Jarosława Modzelewskiego. Malarz zaprezentował najnowsze prace zebrane w cykl "Szkice wiosenne". Tytuł to adekwatny, nie tylko do pory roku, ale i nowej pasji Modzelewskiego, jaką jest niewielka posiadłość wiejska usytuowana w okolicach Zakroczymia, której właścicielem jest od niedawna. W wyniku zatrudnień w rodzaju "tydzień na działce" w twórczość Modzelewskiego silniej niż w pracach z lat poprzednich obecny jest pejzaż. Pierwszą odsłonę prac powstałych w wyniku nowych okoliczności - jesienno-zimową, oglądaliśmy w roku ubiegłym w krakowskim Zderzaku. W wizyTUjącej Modzelowski "obmalował" kolejną porę roku. Zakroczym leży nad Wisłą, a jej rozlewiska, sprzyjające wędkowaniu i żegludze łodziami na wiosło i pych, stały się głównym bohaterem prezentowanych płócien. Pejzaż autonomiczny obcy jest malarskiemu temperamentowi Modzelewskiego, on potrzebuje konkretnego przedmiotu i "czynnika ludzkiego", który motywuje go do malowania. W "Szkicach wiosennych" bohaterami są przede wszystkim wędkarze, a wśród przedmiotów dominują łodzie a także ogrodowe narzędzia. W warstwie malarskiej bez zmian - Modzelwski w pełnej krasie i najwyższej próby.
 

 
 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Jarosław Modzelewski (ur. 1955 r.) profesor na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi pracownię malarstwa. W latach 80. był członkiem Gruppy, a także związanego z nią pisma „Oj dobrze już”. Brał udział w najważniejszych wystawach sztuki polskiej tej dekady: „Ekspresja lat 80.”, „Co słychać?”, „Realizm radykalny”. Jest laureatem Paszportu Polityki za rok 1998 i jednej z najbardziej prestiżowych nagród – Nagrody Cybisa za rok 2004. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych polskich i zagranicznych.

Wystawa czynna do 27 maja 2007

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót