Jarosław Modzelewski - malarstwo w Promocyjnej



Dnia 12 grudnia 2001 w Galerii Promocyjnej na warszawskiej Starówce miały miejsce bardzo interesujące wydarzenia. Powodów, dla których zorganizowano prezentowaną wystawę było wiele, ale dwa z nich wydają się najwazniejsze: Przyznanie Jarosławowi Modzelewskiemu Nagrody EXIT za rok 2001 oraz 21 rocznica Jego pierwszej wystawy indywidualnej. 
Nagrodę artysta otrzymał "...Za wyjątkową we współczesnych nam czasach świadomość artystyczną, szczerość wypowiedzi i konsekwencję w operowaniu warsztatem malarskim" Nagrodą jest statuetka autorstwa Sylwestra Ambroziaka. 
/ Dotychczas nagrodę Exitu otrzymali: Eugeniusz Markowski, Wojciech Prażmowski, Jerzy Truszkowski, Leszek Golec & Tatiana Czekalska/. 
 
  
W dwóch salach galerii pokazano jedne z pierwszych i ostatnich prac artysty. W pierwszej, jak powiedział żartobliwie autor i bohater wieczoru, są prace "...które wygrzebano gdzieś w piwnicy", w drugiej sali, ostatnie, monumentalne obrazy.

  



Artystyczną drogę Jarosława Modzelewskiego tak przedstawia Bogusław Deptuła:
 "...Wśród rozlicznych malarskich patronów kilku z całą pewnością buło bardziej predestynowanych do patronatu niż inni. Najważniejsi: Malewicz, Wróblewski, Gierowski, ale obok nich Modzelewski wymienia jeszcze wielu innych, którzy też są dla niego ważni: Malczewski, Strzemiński, Włodarski, Karol Hiller, z dawnych Piero della Francesca, Caravaggio. (...) Z jednej strony wielkie nazwiska historii malarstwa, a z drugiej "cały ten zgiełk" przedstawień trywialnych, podrzędnych, wręcz głupawych: coś zza płota, radziecki elementarz, coś podpatrzonego, jakieś zdjęcie. (...)

Pozornie to sceny zaledwie zobaczone...i namalowane. tylko tyle, ale że namalowane przez Modzelewskiego, to aż tyle, bo nieuniknione wręcz jest mnożenie znaczeń i komplikowanie treści. Służy temu znakomicie zmonumentalizowana i oczyszczona forma tych obrazów. Ich proste, często podstawowe barwy zyskują na znaczeniach. Malarstwo ogromnieje." 
EXIT Nr. 4(48) 2001 .

 
  


 
      
Modzelewski Jarosław
- Urodził się w 1955 w Warszawie.Studia w warszawskiej ASP. W 1980 dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Był współzałożycielem "Gruppy", z która wystawiał w latach 1983-92. W połowie lat 80-tych powstaje cykl obrazów przedstawiających ilustracje do nauki języka rosyjskiego, m. in. "Umywajetsia, utirajetsia, odiewajetsia" W tym też okresie w obrazach artysty znajdują odbicie wydarzenia , którymi żyła Polska - wspólnie z Markiem Sobczykiem tworzy pracę "Modlitwa niemieckiego księdza albo próba ołówka". Była to reakcja artystów na zamordowanie księdza Popiełuszki. Jest uważany za jedną z głównych postaci "Ekspresji lat 80-tych". We własnym odczuciu artysta uważa lata 90-te , za okres twórczości o wiele ważniejszy niż wcześniejsze dokonania.W latach 90-tych prowadził, wspólnie z Markiem Sobczykiem prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Stale wystawia w Galerii Zderzak w Krakowie.
 


Wystawa trwać będzie do 6 stycznia 2001r.
   
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót