Japońskie arcydzieła w Muzeum Narodowym
Drzeworyty, jedwabne makaty, rzeźby, ceramika, miecze i zbroje - ponad 300 przedmiotów wytworzonych w Japonii między XVII a XX stuleciem można podziwiać na ekspozycji złożonej ze zbiorów pięciu polskich muzeów, która w pierwszej odsłonie pokazywana była w Krakowie. Przez niemal dwa miesiące mamy możliwość oglądać japońską porcelanę, którą na przełomie XVI i XVII wieku kolekcjonował król August II Mocny. Prawdziwy szał japonizmu ogarnął jednak Europę sto lat później. Jego centrum stał się Paryż, w którym pod koniec dziewiętnastego stulecia wychodziło nawet pismo "Le Japon artistique", a kolekcjonerzy i artyści wyczekiwali na kolejną dostawę zdobionych naczyń, tkanin i bibelotów.
Jedną z największych atrakcji będą prace najsłynniejszego japońskiego malarza i drzeworytnia Hokusaia Katsushiki, wśród nich kolorowy drzeworyt Pod wielką falą w Kanagawie z serii 36 widoków na górę Fuji. Żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku japoński mistrz tworzył ilustracje, karykatury, pejzaże. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na zachodnich impresjonistów, m.in. Claude'a Moneta i Edgara Degasa. Rycinami Hokusaia inspirował się też Stanisław Wyspiański, który pod wpływem 36 widoków stworzył serię pasteli, na których uwiecznił widok z pracowni na kopiec Kościuszki.
Wystawie towarzyszą wykłady przybliżające religię i filozofię Japonii oraz historię sztuki japońskiej, warsztaty dla dzieci i dorosłych, m.in. z malowania tuszem, origami i tradycyjnej ceremonii herbaty.
Powrót