Janusz Towpik - w 80. rocznicę urodzin
Wernisaż: 2014-05-09 17:00:00
Zamojska wystawa przygotowana w 80. rocznicę urodzin Janusza Towpika przypomina całokształt jego artystycznej działalności. Ta wielowątkowa, przebogata spuścizna powstała w ciągu zaledwie dwudziestu kilku lat intensywnej pracy twórczej, wśród której bez wątpienia najważniejszą było ilustratorstwo. I to właśnie na tym polu jego talent objawił się najpełniej. Nie przez przypadek więc obecna prezentacja znalazła swoje miejsce w galerii specjalizującej się w propagowaniu tej właśnie dziedziny sztuki jaką jest ilustracja artystyczna.
Janusz Towpik jako jeden z nielicznych artystów tworzył ilustracje zarówno do książek narracyjnych jak też ilustracje zwierząt do atlasów i książek popularnonaukowych i jest uznawany za jednego z najlepszych animalistów w powojennej Polsce. Tak mówił artysta w wywiadzie z 1980 roku - (…) zarysowują się dwie ścieżki, którymi chadzam od lat, a obydwie w moim odczuciu mają równoległy bieg. Rysunek zwierzęcia w książce popularnonaukowej powinien wiernie oddawać typowe cechy tego zwierzęcia. To samo dotyczy wszystkich elementów przyrody i krajobrazu. Natomiast w utworach baśniowych mogę puścić wodze fantazji i skoncentrować się na poszukiwaniach kompozycyjnych i kolorystycznych. Ponieważ ilustruję baśnie różnych narodów, w wyborze odpowiedniej koncepcji plastycznej pomaga mi też studiowanie ich dawnej sztuki.
Na wystawie można więc prześledzić proces powstawania ilustracji poprzedzony zebraniem materiałów i wykonaniem wielu szkiców, często różniących się znacznie od wersji publikowanej. Możemy to zaobserwować na przykładzie najbardziej znanych książek - Śpiew kolibrów Wandy Markowskiej i Anny Milskiej (1968), Papuga z Isfahanu Friedricha Felda (1970) czy też jednej z ostatnich Lech, Czech i Rus Ewy Szelburg-Zarembiny (1980). Po raz pierwszy zostały pokazane szkice i ilustracje do powieści Miłość i korona Jerzego Głowackiego (1970), Skarb Azinapa Lucyny Sieciechowiczowej (1972), a także nagrodzonej w Konkursie Wydawców „Najpiękniejsze Książki Roku 1979” książki Luciano Sterpellone Cudowna maszyna. Fantastyczne tajemnice ludzkiego ciała. Tablice zoogeograficzne powstałe do Encyklopedii Powszechnej z 1976 roku oraz do podręcznika Biologia dla klasy III LO (1975), a także plansze zwierząt do serii ABC Ssaki Świata publikowane w „Przyrodzie Polskiej” w latach 1977-1981 czy też tablice do atlasu Małpy i małpiatki wydanego dopiero w roku 1990 uzupełnione są - wybranymi z kilkuset - szkicami zwierząt rysowanymi z natury w ogrodach zoologicznych.
Artystyczna aktywność Janusza Towpika obejmowała różne dziedziny twórczości. Wobec tego nie mogło na wystawie zabraknąć wybranych projektów małych form graficznych takich jak serie znaczków pocztowych Drzewa (nagrodzone Wielką Nagrodą Filatelistyki Europejskiej w 1978 r. ) i 50-lecie warszawskiego ZOO czy projekty pocztówek Koty i Muszle ślimaków morskich (1972), jak również największych formatowo a zarazem ostatnich prac artysty - projektów gobelinów dla zamku w Krasiczynie oraz intarsji o tematyce myśliwskiej wraz z ich realizacjami. W BWA Galerii Zamojskiej wystawa będzie czynna do 26 czerwca a następnie zostanie przedstawiona w Lublinie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego od 4 lipca br.
Powrót