Jan Wołek - MOJA KOCHANA NORMALKA - wystawa




Satysfakcjonuje mnie to, że ludzie wiedzą „o czym to jest”, Ludziom miło jest rozumieć, a ja im to zapewniam strasznie kocham tę swoją „normalkę”. Nie wstydzę się zachodów słońca. Lubię gdy ludzie doceniają, że potrafię „położyć” wodę, „zawinąć” niebo, że światło i cień idą pod rękę, a przecież moje malarstwo nie jest prostym przekładaniem ładnego na jeszcze ładniejsze.
Jan Wołek w przedmowie do katalogu
 
Normalka Jana Wołka to Kazimierz Dolny nad Wisłą, jego okolice, bogata natura krajobrazów. Obrazy prezentowane w Galerii ArtNewMedia są dobrze wystudiowanymi portretami małego miasteczka i otaczającej go przyrody. Podstawową zasadą zdaje się być wierność rzeczywistości i jej wnikliwe studiowanie. Dzięki temu, to, co przedstawione na obrazach nie jest odtworzone, ale zrozumiane.
Taka forma realizmu ma swoich polskich protagonistów w osobach Maksymiliana Gierymskiego, Stanisława Wyspiańskiego, czy Józefa Chełmońskiego. 
 
W większości obrazów dominuje statyka układu kompozycji, a ślady pędzla są zatarte. Detale potraktowane są ze szkicowością, często znika linearyzm konturu, czy precyzja szczegółu. Na wielu płótnach Wołka pojawiają się gradacje barw w wąskiej skali, akcentowane kontrastującymi tonami. Rysunek pozostaje niewidoczny. Niektóre obrazy są dynamizowane poprzez widoczne ślady prowadzenia pędzla. Faktura obrazu jest jednorodna.
Artysta tylko w takim stopniu, na jaki pozwala codzienna obserwacja, wykorzystuje możliwości ekspresji, jakie daje użycie światła, kontrastów barw, jakie ono wydobywa i opozycji światła i cienia. Wśród obrazów brak portretów, lub innych przedstawień ludzi, czy sytuacji.
  
 
 
Zaskakuje całkowity brak subiektywizacji świata przedstawionego, brak artystycznej interpretacji, od której artysta "programowo" się odżegnuje: wiem, że stać mnie na malarstwo „z ideologią”, ale to ja mam żyć z moim malarstwem i dobrego samopoczucia nie popsuje mi żaden ślepy intelektualista wierzący, że za pomocą pomalowanego płótna można zmienić ustrój polityczny w wielomilionowym kraju.
 

Obrazy Wołka emanują nastrojem letniej sympatii ku czemuś, do czego jest się przyzwyczajonym. Poprzez to przebija się uwielbienie dla ziemi rodzinnej lub ziemi odnalezionej.
 
 

 
_____________________
   



Na uwagę zasługuje także publiczność wernisażu. Tak wielu osób w Galerii ART NEW MEDIA jeszcze nie widzieliśmy. Trudno było poruszać się, a co dopiero mówić o robieniu zdjęć do relacji...
W czasie uroczystego otwarcia wystawy sam artysta przekazał sponsorom wystawy trzy prace (przedstawiające lewy i pracy but oraz skarpetkę). W kontekście sponsorów (Plus GSM, PZU SA oraz Citibank Handlowy) zostały przypomniane słowa Wołka - dobrze jest gdy pieniądze robią nie tylko pieniądze.

 
       
   
  
 
 

 
  Wybrane prace:
 

   
   
 
   
   

  
 Nota biograficzna:

        
 

Jan Wołek
urodził się w 1954 roku w Warszawie. Studiował estetykę w Instytucie Filozofii UW. Równolegle uprawia różne dziedziny sztuki. Już w czasach studenckich stał się znany jako artysta estradowy, jeden z luminarzy gatunku zwanego „poezją śpiewaną”. Brał udział w około 3000 koncertów. Zdobył wiele nagród w festiwalach. Jako autor napisał około 800 piosenek, z których wiele stało się przebojami wykonywanymi przez czołowych artystów polskiej estrady. Ma za sobą liczne nagrania, programy telewizyjne i radiowe. Autor kilku książek. Wielokrotny stypendysta i laureat nagród i odznaczeń (Stypendium „Japan Foundation”, MkiSz, Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia, Nagroda im. Aleksandra Bardiniego, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki). 
W dziedzinie działalności plastycznej debiutował jako autor rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych, jednocześnie uprawiał malarstwo sztalugowe, które od dwudziestu lat dominuje w jego twórczości. Uczestniczył w kilkunastu plenerach krajowych i zagranicznych, wielu wystawach zbiorowych. Wystawy indywidualne: w Warszawie (11), Poznaniu (2), Olsztynie (2), Kazimierzu (2), Lublinie (1), Bielsku Białej (1), Stuttgarcie (1), Hamburgu (1), Berlinie (1), Irkucku (1), Tokio (1), Chicago (1), Toronto (6), Montrealu (1). 

      
 
Wystawa czynna do 6 grudnia 2003
Wystawa połączona ze sprzedażą prac.
    
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl  




Galeria prac


Powrót