JAN SZANCENBACH - malarstwo w PGS w Sopocie




7 listopada otwarto wystawę malarstwa Jana Szancenbacha. Wystawa powstała z inicjatywy dyrektora Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Zbigniewa Buskiego. Współpracę przy organizacji ekspozycji zaoferowała poznańska ABC Gallery i Art & Business Club. Kuratorem wystawy i autorką wstępu do pięknie wydanego katalogu jest Katarzyna Jankowiak-Gumna. Pokazane prace w większości pochodzą z prywatnej kolekcji rodziny artysty. 
 
 





Wymiar tej wystawy jest imponujący. Tak w wymiarze ilościowym, jak i jakościowym wyborze prezentowanego malarstwa. Pokazano 110 obrazów dokumentujących ponad 50-letnią drogę twórczą artysty.
 
 
 
Od realistycznych studiów z natury z lat 40-tych i wczesnych 50-tych, przez zainteresowanie kubizmem i geometrią, fascynację kolorem i syntetyczną formą w latach 60-tych, do zdecydowanego zwrotu w kierunku klasyki w latach 70-tych. Od tego czasu "...przez kilka dziesięcioleci rodziły się setki przepięknych obrazów, płótna rozjarzone gorącymi charakterystycznymi "cynobrami Szancenbacha", wibrujące turkusowymi błękitami skontrastowanymi z nasyconymi żółcieniami, kompozycje w zieleniach zestawionych z różami; kwiaty, arbuzy i butelki, raki i muszle, cykle pejzaży polskich gór i norweskich fiordów. Obrazy cieszące oko, zmuszające widza do szacunku i podziwu dla mistrzostwa oka i ręki, ale także skłaniającego do refleksji. Takiego Jana Szancenbacha - malarza - znamy. Na pewno jednak warto pamiętać również o tamtych, wcześniejszych, równie znakomitych - choć zupełnie innych dziełach, etapach długiej drogi do pozornie prostych i oczywistych, a przecież mistrzowskich płócien." 
/Katarzyna Jankowiak-Gumna w przedmowie do katalogu wystawy/.

Większość prac pokazanych na wystawie pochodzi z okresu lat 70-90-tych. To obrazy najbardziej znane i kojarzone z nazwiskiem artysty. Sławi w nich piękno kruchego, przemijającego życia, chwile w zaciszu przytulnych wnętrz, urodę wiecznie odradzającej się przyrody. W obrazach malowanych w tym czasie, kwintesencją intensywności życia są słynne "czerwienie" artysty: arbuzy, kraby, raki, kwiaty. Mają wręcz hipnotyzującą moc przykuwania uwagi. Tajemnicy sposobu osiągnięcia takiego koloru artysta nigdy nie wyjawił.
   
 
W naszych relacjach z wydarzeń artystycznych rzadko zwracamy się do Państwa z uwagą, sugestią, że daną wystawę koniecznie trzeba obejrzeć. Tę, o której powyżej mowa, naprawdę trzeba zobaczyć. Mamy nadzieję, że wystawa będzie pokazana także w innych miastach Polski. Jeżeli nie, wybierzcie się Państwo do Sopotu. Warto. 

      
 Wybrane prace:
 

   
 
 
 
 
  


 
 
 Nota biograficzna:

        
 
Jan Szancenbach - urodził się w 1928 r. w Krakowie. Zmarł w 1998 r. Syn lekarza dr Jana Szancenbacha, jeńca obozu w Starobielsku zamordowanego w 1940 r prawdopodobnie w Charkowie i Marii Skłodowskiej-Szancenbachowej, artystki malarki, uczennicy Olgi Boznańskiej.
W latach 1940-1942 studiowała w Kunstgewerbeschule w Krakowie u S. Kamockiego, J. Mehoffera, A. Jurkiewicza. W latach 1942-1945 sam doskonalił swoje umiejętności. Naukę kontynuował w latach 1945-1948 w ASP u W. Weissa, E. Eibischa i L. Gradowskiego - dyplom otrzymał w 1952r. Od 1972r. prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach 1987-1993 był rektorem ASP w Krakowie, a w 1986r. został mianowany profesorem. Malował głownie sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Zajmował się także malarstwem monumentalnym., grafiką projektową i filmem rysunkowym. Jego obrazy są radosne, pełne życia i światła. Prace tego artysty można oglądać we wszystkich dużych muzeach w Polsce oraz w Moskwie i Florencji w Muzeum Uffizi. Brał udział w ponad 400 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i Japonii. Miał około 50 wystaw indywidualnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Niemczech.
W 1996 r. miał w Poznaniu wystawę retrospektywną przygotowaną przez ABC Gallery w ramach cyklu "Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego" W listopadzie 2003 r. miał dużą wystawę retrospektywną w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie / we współpracy z poznańską ABC Gallery/.
 

     
 
Wystawa czynna do 30 listopada 2003r. w godzinach 11.00-18.00 od wtorku do niedzieli.

       
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl 




Galeria prac


Powrót