Jan Dobkowski - malarstwo w Galerii K. Bocheńskiej
Od 16 grudnia przestrzeń Galerii Klimy Bocheńskiej jest zapełniona pracami Jana Dobkowskiego. Znany i ceniony artysta, choć za granicą kojarzony raczej pod nazwiskiem Dobson, mówi, że pokazuje to co chce, kiedy chce i u kogo chce, więc możemy być pewni, że to nie przypadek, że Uniwersum - akrylowe, wielkoformatowe obrazy na płótnie i akwarele oraz niezwykły rysunek ołówkiem Eros są wystawiane właśnie teraz, właśnie w tym miejscu.
Dojrzały i świadomy twórczo artysta podejmuje dwa tematy, jednak sam sposób malowania jest odrębnym tematem, bogatym w znaczenia. A więc najpierw o treści treści, a potem o treści formy.
Dobkowski tworzy bardzo odważne, hiperboliczne rysunki erotyczne. Rysunki, nawet jeśli są one namalowane pędzlem na płótnie. Wyolbrzymione penisy i piersi spełniające przeróżne funkcje, rozrastające się nawet do elementów krajobrazu, znajdujące się w różnych miejscach ciała ludzi różnej, niekoniecznie właściwej płci są w swej stylistyce i sprośnej, fantazyjnej dowcipności pokrewne z mało znanymi rysunkami Salvadora Dalego o tej samej tematyce.
Pokazywany po raz pierwszy niezwykły rysunek wykonany na kilkumetrowym zwoju łączonych kartek papieru przedstawia kilkadziesiąt par uprawiających miłość w najróżniejszych pozycjach na gigantycznym penisie. Kamasutra na XXI wiek?
Dobkowski od wielu lat posługuje się linią, która stała się już jego znakiem rozpoznawczym. Uległa ona wielu przekształceniom w ciągu lat, będąc swoistym językiem artysty i manifestem jego postawy ideowo - twórczej. W kulturze linia jest uniwersalnym symbolem przekraczania skończoności, a także drogi.
Właściwy tylko Dobkowskiemu sposób rysowania kreski, brak swiatłocienia, płaskość sytuuje jego prace między ilustracjami a abstrakcją.
Uniwersum i miłość to dla artysty dwa aspekty tego samego, wyrażone linią - trzecim elementem uzupełniającym triadę Jedności Dobkowskiego. Jest to nieskończoność przejawiająca się w skończoności, wieczność zaklęta w chwili, wielość tworząca harmonijna jedność.
Według artysty siłą scalającą człowieka z kosmosem jest popęd seksualny, będący naczelną zasadą życia, jego niezmienialnym prawem i najwyższym wyrazem chwały.
Jak pisze Krzysztof Lipka: w tym świecie wszystko się przenika, pulsuje w miłosnym rytmie, żyje ze sobą w symbiozie, każdy stwór udziela we własnym wnętrzu miejsca innym żyjątkom, a każdy żywioł zawiera w sobie inny żywioł.
Erotyczne Uniwersum, Uniwersum Erosa wyrażone za pomocą linii - ogromnej ilości punktów dążących do nieskończoności wyraża szczęśliwość świata zjednoczonego miłosnym uniesieniem.
Nota biograficzna:
Jan Dobkowski - urodził się w 1942 w Łomży. Ukończył
warszawska ASP w 1962 roku w pracowniach J. Studnickiego i J. Cybisa. W
1967, wraz z J Zielinskim zorganizował w Klubie Medyka w Warszawie
wystawę „Neo-Neo-Neo”. Na jego obrazach pojawiały się
tylko cztery kolory: czerwony, zielony, błękitny i żółty.
„Podwójna Dziewczyna”, obraz namalowany w 1968 - jest jego
pierwszym dziełem zielono-czerwonym, obecnie jest częścią kolekcji
muzeum Guggenheim. W 1972 J. Dobkowski wyjeżdża do Nowego Jorku. W
1980 powstał cykl obrazów i rysunków „Erotikon”, później
„Nadzieja i Mrok” oraz „Albo - albo”. Zabronione
przez cenzurę prace z okresu stanu wojennego charakteryzuje pesymizm:
„Złe przeczucie”, „Zaduszki”,
„Pogrzeb”, pamięci księdza Jerzego Popieluszki.
Stypendysta Kościuszko Foundation w Nowym Jorku.
Zwycięzca Nagrody Pamięci C.K. Norwida. Zwycięzca Nagrody Pamięci
J.Cybisa. Honorowe obywatelstwo Łomży.
Urodził się w Łomży. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1962 roku w pracowniach J. Studnickiego i J. Cybisa. W 1967 roku, wraz z Jurym Zielinskim zorganizował w Klubie Medyka w Warszawie wystawę Neo-Neo-Neo. Na jego obrazach pojawiały się tylko cztery kolory: czerwony, zielony, błękitny i żółty. Podwójna Dziewczyna, obraz namalowany w 1968 roku - jest jego pierwszym dziełem zielono-czerwonym, obecnie jest częścią kolekcji muzeum Guggenheim. W roku 1972 wyjechał do Nowego Jorku. W 1980 powstał cykl obrazów i rysunków Erotikon, później Nadzieja i Mrok oraz Albo - albo. Zabronione przez cenzurę prace z okresu stanu wojennego charakteryzuje pesymizm: Złe przeczucie, Zaduszki, Pogrzeb, pamięci księdza Jerzego Popieluszki.
Stypendysta Kościuszko Foundation w Nowym Jorku.
Zwycięzca Nagrody Pamięci C.K. Norwida.
Zwycięzca Nagrody Pamięci J.Cybisa.
Honorowe obywatelstwo Łomży.
Inne wydarzenia Galerii
15 września - 04 października
Ewa Trafna - Byłam cząstką...
Miasta rodzą się, rozkwitają i umierają. Żyją tak długo jak…
16 grudnia - 20 stycznia
Jan Dobkowski - malarstwo w...
Dobkowski od wielu lat posługuje się linią, która stała się…
17 stycznia
Prawda ekranu? - pokaz...
W zeszłym roku Marek Wasilewski – prowadzący Pracownię…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl