Jan Bujnowski, choć ukończył studia z zakresu grafiki, często podkreślał, że przede wszystkim czuje się malarzem.
Zakres działalności artystycznej Bujnowskiego jest szerszy niż samo malarstwo, w bardzo dużej mierze dotyczy rysunku i fotografii.
W latach 80. artysta malował rzeczywistość, uchodzącą powszechnie za mało atrakcyjną. Anonimowa ściana szarego bloku, puste place zabaw – były główną treścią obrazów, ośmieszającą ówczesny model egzystencji.
Fotografował także tereny działkowe, zgłębiając ideę terytorium wynikającą z prawa natury, instynktu przetrwania, poczucia bezpieczeństwa – idea ta była głównym motywem jego twórczości. Niejako „po drodze” dostrzegł, że spośród występujących w przyrodzie figur
geometrycznych dominują: koło, trójkąt, jak również figury „łamane”. Dostrzegł również, że obraz powstający z fotografowania płotów działkowych na tle śniegu sprowadza się w gruncie rzeczy do odcieni szarości, czerni i bieli i zaczyna funkcjonować jako namiastka tradycyjnej grafiki.
Wydaje się, że szereg tych doświadczeń artysty został zebrany w cyklu linorytów pt. „Idący”. Rozpoczyna go postać Adama i Ewy „pożyczonych” z fresku Masaccia, którzy w kolejnych grafikach zamieniają się w anonimowy tłum licznie zgromadzonych, a jednak zagubionych i samotnych w gruncie rzeczy ludzi. Ludzi o zuniformizowanych sylwetkach, stojących w kolejce, przekraczających ulicę, zmierzających w swoim kierunku, by znów się rozejść. Przestrzeń zaznaczają krótkie, gęsto stawiane kreski, przypominające zacinający deszcz, zacierających czasem kształt człowieka, zatracając jego indywidualizm.
Bujnowski „opowiada o kondycji człowieka za pomocą znaków i metafor, ofiarowując nam możliwość samodzielnej, niepozbawionej jednak intelektualnego wysiłku refleksji”.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Jan Bujnowski – ur. 1951 w Radomiu. W latach 1970–75 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Dyplom zrealizował pod kierunkiem prof. Mieczysława Wejmana w Pracowni Miedziorytu. Obecnie prowadzi zajęcia z zakresu rysunku i grafiki w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię i instalacje plenerowe. Ma w dorobku kilka wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych w kraju (m.in. w Radomiu, Krakowie, Gdańsku, Słupsku, Olsztynie, Warszawie, Legnicy, Częstochowie, Myślenicach) oraz poza granicami (we Francji, Irlandii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie). Przygotowywał też scenografię teatralną (Szczecin). Działa w grupie twórczej „Fotografia — Nowe Media”, z którą od 1990 r. brał udział w około 20 wystawach w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych (Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie) i kolekcjonerów prywatnych.
Wystawa czynna do 30 września 2005
________________________________
Tekst:
Jolanta Gumula
Zdjęcia: Kuba Popiela
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl