Jan Berdyszak - Przemiany obrazu w Galerii Zachęta



 
18 lutego 2003 w Galerii Sztuki ZACHĘTA miał miejsce wernisaż wystawy prac Jana Berdyszaka. Wystawa zatytułowana została: Przemiany obrazu" i obejmuje tylko mały fragment ogromnego dorobku czołowego artysty polskiej awangardy. Fragment mały, acz reprezentatywny - od pierwszych prac pochodzących z cyklu Kół podwójnych powstałych w drugiej połowie lat 60-tych do prac powstałych w ostatnim czasie. Prezentacja dotyczy głównie wątku malarskiego twórczości artysty, który także tworzy rzeźby, instalacje i projektuje scenografię.
 
  
 
 
 
Blisko 40 lat temu (w 1965 r) Jan Berdyszak uwolnił skoncentrowaną energię strukturalnego obrazu wycinając w nim otwór. Tak zaczęła się fascynująca przygoda odkrywania tego, co jest niewidoczne, ponad, hipotetyczne, mniemane. Stosując wewnętrzne i zewnętrzne wycięcia o geometrycznych kształtach kieruje uwagę ku przestrzeni poza obrazem, na to nieobecne, brakujące. Miejsca wycięte "puste" stają się równorzędnymi, a często ważniejszymi, od tych zamalowanych. "...Pusta przestrzeń jest rozumiana jako byt pierwszy. Puste rozpoczyna świadomość przezroczystości" - notuje artysta w swoim szkicowniku.
 
 
 
 
  
Byt i niebyt w swym transparentnym przenikaniu uwidacznia się w zainteresowaniu artysty problemami i kontekstami przezroczystości. Zainteresowania te artysta rozwija w instalacjach ze szkła. "...Szkło jest materią delikatną i kruchą, najbardziej zbliżoną do żywych istnień. Swoim istnieniem materialnym demonstruje swój brak (...) Szkło jakoby nie istnieje dla siebie, ale dla pośredniczenia między wszystkim możliwym" - pisze artysta. 
  
 
  
 
 
 
 
 

W Sali Matejkowskiej Zachęty prezentowana jest malarska część ekspozycji. Instalacje ze szkła pochodzące z najnowszego cyklu Passe-par-tout ( "przejście ku całości") eksponowane są w Sali Narutowicza.
W cyklu tym artysta rozwija ideę rozpadu obrazu, ideę, która towarzyszy jego twórczości od czasu odejścia od prostokąta obrazu, przez odejmowanie mu "wnętrza" do całkowitej destrukcji i dewaluacji powierzchni malarskiej.
Wystawa, poza jej dokumentalnym, odnoszącym się do historii polskiej awangardy wymiarze, ma też wizualnie atrakcyjny wygląd. Oglądanie obrazów, kompozycji, instalacji jest dużą przyjemnością estetyczną.
 
 
 
23 lutego ( niedziela) o godz. 12.15 kurator Tamara Książek będzie oprowadzała po wystawie Jana Berdyszaka.
 
Kurator: Tamara Książek
Współpraca: Jan Berdyszak
Organizacja ze strony Zachęty: Julia Leopold
 

       
 
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

    
    
  
    
 
    

 
  Nota biograficzna:

  
 

Jan Berdyszak
- urodził się w 1934 w Zaworach koło Książa Wlkp. Ukończył w 1958 PWSSP w Poznaniu, gdzie studiował rzeźbę. Jego malarsko-przestrzennym kompozycjom często towarzyszy grafika (gipsoryt, drzeworyt). Od 1990 Berdyszak stworzył cykl zatytułowany "Passe-par-tout", realizowany w formie obiektów, instalacji, grafik. Głównym tematem jego prac i poszukiwań twórczych jest przestrzeń - jako tło, dopełnienie, przenikanie. Jest wykładowcą poznańskiej ASP oraz autorem wielu teatralnych projektów scenograficznych.

    
 
Wystawa czynna do 9 marca 2003

Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
 



Galeria prac


Powrót